Dijital Güvenlik

Bug Bounty programı kalp hastası bebeğe umut oldu

Bug bounty programı kalp hastası bebek için umut olduKızlarının kalp ameliyatı masraflarını karşılamak için paraya ihtiyaç duyan bir çiftin yardımına bug bounty yarışması yetişti.  Kuruluşların sistemlerindeki zafiyetleri bulmak amacıyla düzenlenen “Bug Bounty Programı” (Hata Ödülü) kalp ameliyatı olması gereken bir bebeğe umut oldu.

Aynı zamanda bebeğin babasının kardeşi olan bir güvenlik araştırmacısı çok ciddi bir zafiyeti tespit etti ve bunun karşılığında kazandığı ödülün bir kısmını bebeğin ailesine bağışladı.

Salı günü, güvenlik araştırmacısı Brett Buerhaus Twitter’da bir yardım çağrısı yaptı. Buerhaus, erkek kardeşi ve karısının, o sırada henüz doğmamış olan kızlarının dünyaya geldikten sonra gireceği hayati bir açık kalp ameliyatı için yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi. 

BEBEĞİN AMCASI ZAFİYET AVINA ÇIKTI

Buerhaus daha sonra anne babanın kızları için başlattığı bağış kampanyasına katkıda bulunmak amacıyla bug bounty yarışmasına katılıp güvenlik açığı avına çıkacağını ifade etti. 

Söz konusu bebek sağlık durumuna bağlı olarak ya birkaç aylıkken ya da en kötü senaryoya göre sadece birkaç günlükken açık kalp ameliyatı olmak zorunda kalacak. Anne, bağış kampanyası için açılan web sitesinde ameliyatın özel bir sağlık kuruluşunda yapılması gerektiğini not düşmüştü.  Ayrıca kızlarının ömür boyu devam edecek bir tıbbi bakıma ihtiyacı olacağını belirtmişti.

KRİPTO PARA PROJESİNİN KODUNDA CİDDİ BİR HATA BULDULAR

Geçtiğimiz hafta çarşamba gecesi, Buerhaus ve başka bir güvenlik araştırmacısı olan arkadaşı Sam Curry, büyük bir kripto para projesi kapsamında güvenlik açığı avına çıktılar. Sadece birkaç saat sonra, projenin kodunda ciddi bir hata bulan ikili bu durumu bildirmelerinin ardından 50 bin dolar kazandılar. 

Sam Curry yaşadıklarını şu sözlerle anlatıyor: “Çok şanslıydık. Aradığımızı ilk günden bulduk ve bu sadece iki üç saatimizi aldı.” Curry, kazandıkları ödülün 4 bin 497 dolarlık kısmını hedefi 25 bin dolar olan kampanyaya bağışladı.  O günden beri de toplanan bağış miktarı 29 bin doları aştı.

Intel, güvenlik açıklarının yarısını Bug Bounty programıyla tespit etti

Baba Drew Buerhaus, Motherboard’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Birden çok duyguyu bir arada yaşadığımız, dünyanın dört bir yanından gelen sevgi ile karşılaştığımız zor bir haftaydı.” 

SİBER GÜVENLİK TOPLULUĞU OLMADAN KAMPANYA HEDEFİNE ULAŞAMAZDI

Buerhaus ayrıca, kendisinin ve karısının kardeşine gönderdiği ve siber güvenlik topluluğuna hitaben yazılmış bir notu da paylaştı. Notta şu ifadeler yer alıyordu: “Karım ve ben ne diyeceğimizi bilmiyoruz. Yardımınız olmadan, bu kadar kısa bir sürede bu paraya ulaşmamız mümkün olmazdı. Hepiniz tanımadığınız birine özverili bir şekilde yardım ettiniz ve bu bizim için son derece önemli.”

Curry de Buerhaus’un güvenlik açığı aramaya başladığı andan itibaren siber güvenlik topluluğundan başka kişilerin de kampanyaya bağışta bulunmak için akın ettiğini belirtti ve ekledi: “Gerçekten mutluyum. Topluluktaki herkesin bir araya gelmesi gerçekten çok güzeldi.”

Attığı bir tweet ile kardeşinin durumuna dikkat çeken Brett Buerhaus, bu kadar yardım toplanacağını tahmin etmediğini belirterek şunları ifade etti: “Bu olay bize siber güvenliğin dev bir aile olabileceğini ve bu toplulukta çok iyi kalpli insanların olduğunu hatırlattı.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu