Dijital Güvenlik

Avrupa, meraklı patronlara göz açtırmıyor: Alman şirkete çalışanları kamera ile takipten 10 milyon Euro ceza

Almanya’nın Aşağı Saksonya eyaletinde bir şirkete çalışanlarını görüntülü olarak izlediği gerekçesiyle Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü (GDPR) kapsamında 10,4 milyon Euro ceza verildi.

Eyaletin veri koruma dairesi LfD’nin çevrimiçi dizüstü bilgisayar ve elektronik eşya perakendecisi NBB’ye (Notebooksbilliger.de) verdiği ceza söz konusu dairenin şimdiye kadar verdiği en yüksek ceza oldu. Yapılan açıklamada “Şirket, herhangi bir yasal dayanak olmaksızın çalışanlarını en az iki yıl boyunca görüntülü olarak izledi. Yasa dışı yerleştirilen kameralar, iş yerlerini, satış odalarını, depoları ve ortak alanları kaydetti.” ifadesi kullanıldı. Aşağı Saksonya Eyaleti Veri Koruma Komiseri NBB’nin sürekli gözetiminin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) uyarınca kabul edilemez olduğunu söyledi. 

ŞİRKET: İZLEME HIRSIZLIĞI ÖNLEME AMAÇLI

Kararın “kabul edilemez” olduğunu belirten NBB ise video kameraların ceza gerektiren suçları önlemek ve soruşturmak ve depolarda mal akışını izlemek için kurulduğunu iddia etti. NBB’den yapılan açıklamada “Para cezası tamamen orantısız. Ne şirketin büyüklüğü ve mali gücü ne de iddia edilen ihlalin ciddiyeti ile uyumlu. Kararın hukuka aykırı olduğunu düşünüyor ve yürürlükten kaldırılmasını talep ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı. 

VERİ KORUMA DAİRESİ: HIRSIZLIK İÇİN KAMERA KAYDI DEĞİL ÇANTA ARAMASI YAPILMALI

Veri düzenleyici, hırsızlığı önlemek adına şirketin öncelikle rastgele çanta kontrolleri gibi daha basit önlemler alması gerektiğini belirtti. Cezai suçları ortaya çıkarmak için yapılacak video gözetimi yalnızca belirli çalışanlara karşı “haklı bir şüphe” olması halinde yasal. Şirketlerin şüphelileri sınırlı bir süre izlemek için kamerayı kullanabildikleri NBB’nin durumunun ise farklı olduğu çünkü video gözetiminin uzun süredir devam ettiği belirtiliyor. NBB’de kayıtlar 60 günden fazla bir süredir tutulmuş. 

Uygur Türklerine sokakta da rahat yok: Huawei’den Uygurları tespit eden teknoloji için patent başvurusu

ÇALIŞANLARIN HAKLARI İHLAL EDİLDİ

Aşağı Saksonya LfD başkanı Barbara Thiel, “Şirkette ciddi bir görüntülü izleme vakasıyla karşı karşıyayız. Şirketler, bu kadar yoğun bir video gözetimi ile çalışanlarının haklarını büyük ölçüde ihlal ettiklerini anlamalılar.” LfD, sürekli ve yoğun video gözetiminin çalışanın haklarını ihlal ettiğini ve onları baskı altına aldığını ileri sürüyor. Öte yandan Notebooksbilliger.de’nin müşterileri de, bazı kameraların satış yapılan alanda da yer almasından dolayı video gözetlemesinden etkilendi. 

Alman veri koruma dairesi, Almanya’daki müşteri hizmetleri temsilcilerini gözetlediği gerekçesiyle hazır giyim devi H&M’yi de 35,3 milyon Euro para cezasına çarptırdı. 

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: