Dijital Güvenlik

Amerikalı askerlere gönderilen akıllı saatler paniğe neden oldu!

Amerikalı askerlere gönderilen akıllı saatler paniğe neden oldu!ABD’de askerler için tahsis edilen akıllı saatler orduda güvenlik endişelerine sebep oldu.

ABD Ordusu Ceza Soruşturma Birimi, ABD askerî personeline Brushing dolandırıcılığıyla akıllı saatler gönderildiği ve bunların kullanılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Ceza Soruşturma Birimi, söz konusu akıllı saatlerin büyük miktarda kullanıcı verisine erişim sağlayacağı, askerlerin gözetlenebileceği ve hassas verileri çalmak için kullanılabilecek zararlı yazılımları içerebileceği konusunda personeli uyardı.

BRUSHING DOLANDIRICILIĞI NEDİR?

Brushing, e-ticaret platformlarında veya çevrim içi alışveriş sitelerinde yaygın olarak kullanılan bir dolandırıcılık yöntemi olarak biliniyor. 

Bu yöntemde, sahte veya gerçek olmayan siparişler oluşturarak bir satıcının veya satıcının ürünlerinin derecelendirmesini veya popülerliğini suni olarak artırmak amaçlanıyor. Dolandırıcılar, sahte hesaplar veya gerçek kişilerin bilgilerini kullanarak kendi ürünlerini satın alıyor veya sipariş veriyor.

Dolandırıcılar, bu sahte siparişleri kendi adreslerine veya rastgele seçtikleri başka bir adrese gönderiyor. Ardından, bu sahte siparişleri gerçek alıcıların adına tamamlamış gibi görünmek için ürünlerin gönderildiği kişilerin isimlerini kullanabiliyorlar. 

ABD ordusunda TikTok yasağı

 

Siber dolandırıcılar bu şekilde gerçek gibi görünen müşteri yorumları ve derecelendirmeleri oluşturarak ürünlerini veya satıcılarını popülerleştirebiliyorlar.

AKILLI SAATLER GÜVENLİK RİSKİ OLUŞTURUYOR

ABD Ordusu Ceza Soruşturma Birimi, ordu tarafından talep edilmemiş olmasına rağmen personele gönderilen akıllı saatler konusunda uyarıda bulundu.

Akıllı saatlerin otomatik olarak internete ve cep telefonlarına bağlanıyor olması büyük miktarda kullanıcı verisine erişim sağlaması anlamına geliyor.

Birim, uyarısında şu ifadelere yer verdi: “Söz konusu akıllı saatler, göndericiye banka bilgileri, kişiler, kullanıcı adları ve parolalar gibi hesap bilgileri dâhil olmak üzere kayıtlı verilere erişim sağlayacak kötü amaçlı yazılımlar içerebilir. Hem sese hem de kameralara erişerek aktörlerin konuşmalara ve akıllı saatlere bağlı hesaplara erişimini sağlayan kötü amaçlı yazılımlar mevcut olabilir.”

Birim ayrıca akıllı saatlerin, askerleri gözetlemek ve hassas verileri çalmak için kullanılabilecek kötü amaçlı yazılımlar da içerebileceğini bildirdi.

Öte yandan cihazları alan ABD askerî personelinin cihazları açmamaları ve kullanmamaları vurgulandı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu