Dijital Güvenlik

Facebook sızıntısı sonrası LinkedIn de hedefte: 500 milyon hesabın bilgileri satışa çıktı

Profesyonel paylaşım platformu LinkedIn üzerindeki 500 milyon hesaba ilişkin verilerin dark web üzerinden açık artırma ile satışa çıktığı ortaya çıktı.Facebook sonrası Profesyonel paylaşım platformu LinkedIn de hedefte. Site üzerindeki 500 milyon hesaba ilişkin verilerin dark web üzerinden açık artırma ile satışa çıktığı ortaya çıktı.

Sosyal medya devi sızıntıyı doğrularken, siber tehdit unsurların bilgileri doğrudan kendi siteleri üzerinden değil başka siteler üzerinden elde ettiğini öne sürdü.

Kullanıcıların verilerinin açık artırmada olduğu haberi ilk olarak salı günü, siber güvenlik araştırma sitesi CyberNews paylaşmıştı. Haberde, kullanıcı kimlikleri, isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları, cinsiyet bilgileri, profesyonel titrler ve bu kişilerin diğer sosyal medya profillerine verilen linklerin, dört basamaklı meblalardan açık artırmaya çıktığı bilgisi yer alıyordu.

Facebook’taki dev sızıntıda herkesin aklına gelen soru: Benim bilgilerim de çalındı mı?

LINKEDIN: KAMUYA AÇIK HESAPLAR DIŞINDA SIZINTI YOK

CNN’de yer alan haberde ise firma bu haberi doğrulasa da, verilerin kendileri üzerinden sızmadığını savundu. Açıklamada, kullanıcıların açık artırmaya çıkarılan bilgilerin zaten profillerde açık bir şekilde paylaşılmış veriler olduğu ifadesi yer aldı.

Şirket, “Bu, LinkedIn üzerinden bir veri ihlali değil ve inceleyebildiğimiz kadarıyla, kapalı profillerinden hiçbiri yok” ifadelerini kullandı.

Platformun 675 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor. Dolayısıyla, veri sızıntısı kullanıcıların yaklaşık yüzde 75’ine karşılık geliyor.

Geçen hafta, 500 milyondan fazla Facebook kullanıcısının verilerinin de sızdığı ortaya çıkmıştı.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu