Dijital Güvenlik

20’li Yaşlar challenge akımında kişisel veriler nerede toplanıyor?

20li Yaşlar challenge akımında kişisel veriler nerede toplanıyor?Sosyal medyada #20’liyaslarchallenge etiketiyle yayılan gençlik fotoğrafı paylaşma akımı kişisel verilerle ilgili endişeleri de beraberinde getirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan söz konusu akımı için Twitter hesabında paylaştığı, “Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu.” ifadelerini kullandı.

Sayan mesajında şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kişisel verileri ve yüz ifadelerini kopyalan bu gibi akımlar, görsel veri işleme alanına zemin hazırlıyor. Mümkün olduğunca dikkatli olmalıyız. Yapay zeka teknolojilerinin çözmeye çalıştığı sorunlardan biri de yaşlanmanın oluşturduğu yüzdeki değişikliklere karşı algoritmalara direnç kazandırmak.”

Yapay Zeka’da madalyonun öteki yüzü: DeepFake ve otonom silahlar başımızı ağrıtacak

 

YAPAY ZEKA UYARISI

Paylaşımların yapay zeka algoritmaları için kullanılabileceğini dikkati çeken Sayan mesajında şu ifadelere yer verdi, “Kişinin şimdiki haliyle eski halinin değişiminden, yapay zeka algoritmalarını besleyecek istatistiki veriler oluşturuluyor. Aynı zamanda farklı uygulamalar ve cihazlardan paylaştığımız parmak izi ve yüz taraması gibi verilerimiz, genetik verilerimizi barındırıyor. Bu gibi hassas verilerin hangi sunucularda nasıl tutulduğu, yeterli güvenliğe sahip olup olmadığı tam bir kara kutu. Kişisel verilerimiz; bizi belirli veya belirlenebilir hale getiren, bizi tanımlayan ve bize ait olan bilgilerimiz. Bu sebeple kişisel verilerimizi korurken, özellikle de sosyal medyada paylaşırken daha hassas davranmalıyız.”

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu