BitCoin

Risk budur: Bitcoin madenciliği için nükleer merkez bilgisayarını kullanmışlar!

Kripto para madenciliği, son zamanlarda sıkça bahsi geçen bir konu. Son olarak Rusya ve Ukrayna’da kripto para madenciliğine karşı bazı operasyonlar gerçekleştirildi.

Bleepingcomputer.com sitesinin haberine göre Rusya ve Ukrayna’da geçtiğimiz haftalarda işyeri bilgisayarlarında kripto para madenciliği yaptıklarından şüphelenilen bazı kişiler tutuklandı. Rusya’da gerçekleşen olay oldukça sıradışı. Nedeni, kripto para madenciliği yapan kişilerin bunu yaparken dünyanın en güçlü ve güvenli bilgisayarlarını kullanıyor oluşu.

FSB gizli servis elemanları Rusya’nın en güçlü süper bilgisayarlarında bitcoin madenciliği yapan birden çok kişiyi tutukladı. Olayın polis tarafından değil FSB tarafından soruşturulmasının sebebi  süper bilgisayarın Sarov’daki Tüm Rusya Deneysel Fizik Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nde bulunuyor olması. Söz konusu enstitüde nükleer silah tasarımıyla ilgili çalışmalar yapılmakta.

İlgili haber>> Ukrayna Bitcoin’i yasallaştırıyor, madencilik faaliyetleri artıyor  

Sarov tam da bu sebeplerle adeta izole edilmiş bir şehir durumunda. Rus ordusu tarafından korunan şehre yalnızca nükleer merkezde çalışan bilim adamları girip çıkabiliyor. Şehirde ikamet edenler de aynı statüdeki kişiler.

Rus haber ajansı Interfax, Bitcoin üretiminde kullanılan süper bilgisayarın güvenli bir bilgisayar sistemi olduğunu ve içerdiği gizli bilgiler dolayısıyla bu bilgisayara online bağlanmanın mümkün olmadığını bildirdi.

Şüphelilerin, dünyanın en hızlı bilgisayarlarının erişebildiği hız birimi olan petaflop’a sahip süper bilgisayara açık bir şekilde bitcoin madenciliği için bağlandığı belirtiliyor. Şüphelilerin bunu yaparken enstitünün alarm sistemini fark etmediği düşünülüyor. Ancak hemen fark edilen suçlular yetkililere teslim edilimiş. Şüphelilerin kaç kişi olduğu ve kim olduklarına dair bilgiler henüz kamuoyuna açıklanmadı.

İlgili haber>> Bitcoin, enerji tüketiminde Danimarka’yla yarışıyor

Rusya’nın  yanı sıra Ukrayna’da da polis, çok benzer bir operasyona imza attı. Ukraynalı yetkililer, Lusk şehrindeki üniversitelerden birinde bir profesörü tutukladı. Profesörün de bitcoin madenciliği için enstitünün bilgisayarını kullandığı iddia ediliyor.

Haberlere göre şüpheli ofisinde GPU tabanlı madencilik teçhizatı yapmasına imkan veren mini bir veri merkezi kurmuş. Bu teçhizat büyük miktarda elektrik tüketmesi ve çok fazla gürültü yapmasıyla biliniyor. Şüphelinin yakalanmasına da bunun sebep olduğu düşünülüyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: