BitCoin

İsrail Yüksek Mahkemesi: Bankalar kripto para işlemlerini kısıtlayamaz

İsrail Yüksek Mahkemesi, ülkenin en büyük bankalarından biri olan Bank Leumi’nin Bits of Gold borsasındaki hesap hareketlerini kısıtlaması üzerine banka için ihtiyati tedbir kararı aldı. Karar, İsrail kripto para birimi endüstrisi için büyük bir zafer niteliği taşıyor.

Bitcoin.com’un haberine göre, 2014’te kurulan Bits of Gold, en başından beri Bank Leumi’nin hesaplarını kullanıyordu. 2015 yılında banka, şirketin hesabını kapatma kararı aldı. Sebep ise şirketin Bitcoin kullanmasıydı. Bits of Gold, hesabı kullanabilmek için mahkemeye başvurdu.

İlgili haber>> Netanyahu: Bitcoin yükselecek, bankalar gidecek

Birkaç ay önce, ülkedeki bölge mahkemelerinden biri bankaya Bits of Gold’un bitcoin kullanarak ticaret yapmasını yasaklama yetkisi verdi. Fakat şirket, İsrail Yüksek Mahkemesi’ne başvurdu.

Geçtiğimiz günlerde kararını açıklayan İsrail Yüksek Mahkemesi, ihtiyati bir tedbir kararı alarak tüm hüküm açıklanana kadar şirketin söz konusu hesapta dijital para birimleri kullanabileceğine karar verdi.

Yüksek Mahkeme, kararında şunları belirtti: “Bankanın söz konusu işlemden ötürü zarar uğradığı iddiası şu an için bir spekülasyon gibi görünüyor. Hesabın aktif bir şekilde kullanıldığı beş sene içinde bankanın korkularının gerçekleşmediği ortada. Şirket işlemlerini şeffaf bir şekilde yürütüyor ve kuralları ihlal etmiyor.”

Bits of Gold’un CEO’su Yuval Roash, kararı sevinçle karşıladıklarını, dijital para birimlerinin İsrail ekonomisinde hak ettiği yeri alması için çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Öte yandan Bank Leumi pes edecek gibi görünmüyor. Mahkemenin kararına saygı duyduğunu belirten Bank Leumi, düzenleyiciler tarafından bağlayıcı yasal düzenlemeler söz konusu olmadığı sürece ihtiyati tedbir kararı kaldırılana kadar davanın peşinden gideceğini söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurun

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: