Bitcoin şirketlerine İsrail’den darbe

İsrail’in piyasa düzenleyici kurumu, bitcoin ve diğer dijital para birimleriyle çalışan şirketlerin Tel Aviv Borsası’nda işlem görmesini engellemek için harekete geçti.

Reuters’in haberine göre, İsrail Menkul Kıymetler Kurumu (ISA) Başkanı Shmuel Hauser söz konusu teklifi haftaya yönetim kuruluna sunacağını açıkladı. Teklife göre, ana iş kolu dijital para birimleri olan şirketlerin borsada işlem görmesi yasaklanacak; halihazırda borsada işlem gören bu şirketler borsadan çıkarılacak. Teklif kabul edilirse, önce açık oturumla tartışılacak; daha sonra da yönetmelikte değişiklikler yapılacak.

İlgili haber>> Hint hükümeti, BitCoin zenginlerinin peşinde

Hauser, muhtemel yasaktan etkilenecek şirketlere özel olarak değinmese de Tel Aviv Borsası’nda işlem gören Blockchain Mining ve Fantasy Network gibi önemli şirketlerin hisseleri şimdiden düşüşe geçti. Söz konusu teklifin arkasında Bitcoin’in son zamanlarda oldukça dalgalı seyreden değeri olduğu düşünülüyor. Hauser konuyla ilgili şunları söyledi: “Bitcoin’in değeri keskin bir şekilde düşüp artıyor. Yatırımcılar, bu belirsizliğe maruz kalmamalı ve bu konuda nerede durduğumuzu bilmeli.”

Hauser’in görev süresi gelecek ay doluyor, ama Reuters’e göre, onun yerine gelecek Anat Guetta dijital para birimlerine yönelik bu hamleyi devam ettirecek.

Öte yandan söz konusu teklif, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun geçen günlerde yaptığı bitcoin açıklamasıyla çelişir nitelikte. Geçen hafta İsrail Parlamentosu’nda gazetecilerle bir araya gelen Netanyahu, bankaların er ya da geç yok olacağını, bitcoin değerinin ise yükselmeye devam edeceğini söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz

[mailpoet_form id=”1″]

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.