Vault7

CIA, Athena ve Hera ile Windows’un bütün sürümlerine sızmış

CIA’in geliştirdiği Athena/Hera, XP Pro işletim sisteminden Windows 10’a kadar tüm sistemlerden veri ve iletişim bilgisi çalma amacıyla hayata geçirilmiş bir zararlı yazılım.

Athena’ya dair gizli bilgileri öğrenmemizi sağlayan ise Wikileaks. Wikileaks geçtiğimiz mart ayından bu yana Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’ye dair çok gizli  siber belgeler yayınlıyor. Vault 7 adı altında sızdırılan belgelerden 19 Mayıs 2017 tarihli olanı, Athena/Hera adını taşıyan zararlı bir yazılıma dair detaylar içeriyor.

Wikileaks’in iddiasına göre sözkonusu hackleme aracı ile CIA, neredeyse her Windows cihazına sızıp bunları uzaktan kontrol edebiliyor. XP’den Windows 10’a kadar Athena kod adlı yazılım, Windows 8’den Windows 10’a kadar ise Hera kod adlı yazılımı kullanan CIA, bu siber güvenlik şirketi Siege Technologies ile işbirliği içinde geliştirmiş.

Wikileaks’in açıklamasına göre, yüklendikten sonra, zararlı yazılım, bir işaretleme yeteneği (yapılandırma ve görev yönetimi dahil), belirli görevler yerine getirecek zararlı yazılımların hafızaya yüklenmesi / boşaltılması ve hedef sistemdeki belirli klasörlere bu dosyaların gönderilmesi ve alınması olanağı sağlıyor.

Athena CIA’in dinleme istasyonları iletişime geçirecek bir arka kapı kurmak için DLL dosyalarını (programların ortaklaşa yaptıkları görevi koordine eden dosyalar) kullanıyor. Bu ayrıca CIA’ye zarar verilen cihaza ekstra komut göndermesine ve gerektiğinde ek zararlı yazılımlar yüklemesine olanak veriyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu