Vault7

Yasal dosyaları kötü amaçlı dosyalarla değiştiren hackleme aracı: Pandemic

Wikileaks’in Vault 7 serisi kapsamında mart ayından itibaren yayınladığı CIA’ye dair çok gizli siber bilgilerden 1 Haziran 2017 tarihli olanı Pandemic (salgın) adını taşıyor.

CIA’in kullandığı hackleme aracı adından da anlaşılacağı üzere hedefteki bir kuruluşa ait bilgisayar ağına kötü amaçlı yazılım bulaştırmayı amaçlıyor.

Bahsi geçen hackleme aracı, bir bilgisayar ağına dosya sistemi filtre sürücüsü yükleyebiliyor yasal dosyaları zararlı yazılımlar ile değiştirebiliyor. Bu zararlı yazılımlar SMB aracılığıyla uzaktan sisteme girişi yapılıyor. SMB, Windows’un ağ üzerinde dosya ve yazıcı paylaşımı yapmasını veya paylaşılan dosya ve yazıcılara erişmesini sağlayan bir protokol.

İlgili haber>> Telefonları ‘inşallah’ diyerek hacklemişler!

Saldırganlara dosya sunucularına uzaktan erişim sağladıkları cihazlara virüs ve zararlı yazılım bulaştırma imkanı veren Pandemic, burada Microsoft Wiindows dosya sunucuları için bir eklenti görevi görüyor. Pandemic’in yüklenmesi sadece 15 saniyede gerçekleşiyor.

Pandemic, diskteki hedef dosyada fiziksel bir değişiklik yapmıyor. Pandemic’in yüklendiği sistemdeki hedef dosya değişmemiş bir şekilde kalıyor. Pandemic’in hedefindeki kullanıcılar ve hedefteki dosyayı indirmek için SMB kullanan kullanıcılar ‘yenilenen’ dosyayı almış oluyorlar.

Wikileaks’in açıklamasında ise Pandemic şu ifadelerle anlatıldı: “İsminden de anlaşılacağı üzere Pandemic ile virüs bulaşmış olan bilgisayar, bir hastalığı ilk yayan kişi olarak adlandırılan ‘Patient Zero’ gibi davranıyor. Kullanıcı eğer pandemic dosya sunucusundaki programları çalıştırırsa Patient Zero bilgisayar, uzak bilgisayarlara virüs bulaştırıyor.”

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu