Vault7

CIA’in çok gizli virüs programı: Hive

14 Nisan 2017 tarihli Vault 7 belgeleri CIA’in Hive kod adıyla bilinen çok gizli virüs kontrol sistemine dair bilgi sunuyor.

Wikileaks’in sızdırdığı belgeye göre Hive, arka plan görevlerini gerçekleştiren bir bilgisayar programı. Hive, hedefteki masaüstü bilgisayarlardan ve akıllı telefonlardan CIA’ye bilgi aktarmak için CIA tarafından kullanılan halka açık bir HTTPS arayüzüne sahip bir CIA arka uç altyapısı ve bu cihazları belirli görevleri yürütmek için CIA operatörlerinden gelen diğer komutları almak üzere açan araç ve görevlerden oluşuyor.

Hive; Windows, Solaris, MikroTik ve Linux platformları için isteğe göre uyarlanabilir bir eklenti sağlıyor. Bu eklentiler CIA’ye belirli komutlarla iletişime geçmeyi mümkün kılıyor. Kullanıcı kılavuzu, yazılım eklentisinin iki ana fonksiyonundan bahsediyor. Bunlar beacon (işaretçi) ve interaktiv shell (etkileşimli kabuk) olarak ifade edilmiş.

İlgili haber>> CIA, Windows’a “Angelfire” ile saldırmış

İki eklenti de diğer ‘sınırsız özellikli araçlar’ı harekete geçirmek için başlangıç noktası sağlıyor. Eklentiler HTTPS aracılığıyla gizli bir domainin ağ sunucusu ile iletişime geçiyor. Her bir gizli domain, ticari bir VPS’teki (Sanal sunucu) IP adresine bağlı. Bu, tüm gelen trafiği blot adı verilen bir sunucuya yönlendiriyor. Yönlendirilen trafik, geçerli bir işaretçi içerip içermediğinin belirlenmesi için test ediliyor. Eğer içeriyorsa araç işleyicisine gönderiliyor.

Kullanıcı kılavuzu ayrıca mevcut komutlara ilişkin detaylar da ortaya koyuyor. Bunlar arasında dosya yüklemek ve silmek, bilgisayarda uygulama çalıştırmak gibi komutlar var.

Hive, CIA’ye bağlı Gömülü Sistem Geliştirme Birimi (EBD) tarafından geliştirilmiş. Bu birim ayrıca CIA’in Apple sistem yazılımına yönelik hackleme aracı olan Dark Matter’a ilişkin projelerden de sorumlu idi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu