Uncategorized

Tor’un arka kapı isteyen FBI’a yanıtı sert oldu

FBI ve Apple arasında kızgınlaşan mahremiyet savaşına İnternet kullanıcılarının özgürce dolaşmalarını sağlamak için anonimleştirme sağlayan Tor projesi yetkilileri de katıldı.

Geçtiğimiz hafta bir blog yazısı yayınlayan Tor geliştiricileri, ABD hükümetinin arka kapı açıklığı talebine sert tepki vererek, ‘Tor’un yazılımına bir arka kapı eklemektense istifamı veririm’ ifadelerini kullandı.

İLGİLİ HABER >> APPLE – FBI KAVGASI AVRUPA’YI DA KARIŞTIRDI

Projenin baş yazılımcısı Mike Perry,kendilerinden Tor’un programlarına ya da kaynak koduna arka kapı açıklığı yerleştirilmesinin asla teklif edilmediğini söyledi. Perry açıklamasında dünyadaki insan hakları savunucularının İnternet’i özgürce kullanmaları konusunda içlerinin rahat olmasını belirtti ve kullanıcıların güvenliğini ve mahremiyetini sağladıklarını vurguladı.

Tüm bu garantilere rağmen FBI ve NSA Tor’u kullanan suçluları ortaya çıkarmak için çalışmalar yürütüyor. Kasım ayında Carnegie Mellon Üniversite’sinden bazı araştırmacıların Tor’daki bir zaafiyeti buldukları ve bunu güvenlik güçleri ile paylaştıklarına dair iddialar gündeme gelmişti.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu