Siber GüvenlikUluslararası İlişkiler

“Mısır, Arap Konvansiyonunu internet özgürlüğü kısıtlamak için kullanacak”

Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el Sisi geçtiğimiz Cuma günü Arap ülkeleri arasında siber güvenlik işbirliğini genişletecek konvansiyonu imzalayarak onayladı.

Mısır devlet ajansı MENA’nın haberine göre, siber saldırı, çocuk pornografisi, teknoloji suçları gibi internet üzerinden işlenen suçlarla daha aktif mücadeleyi amaçlayan Bilgi Teknoloji Suçlarıyla Savaş Konvansiyonu terör örgütlerinin lehine internette gerçekleşen faaliyetlerin de önüne geçmeye çalışıyor.

Sosyal medya araçlarının büyük bir rol oynadığı Arap Baharının ardından yapılan demokratik seçimlerde Müslüman Kardeşler’in adayı Muhammed Mursi’nin cumhurbaşkanı seçildiği Mısır’da, Sisi halkın bir kısmının da destek verdiği darbeyle yönetime el koymuştu.

Sisi yönetimindeki Mısır’da devletin internet gözetimini arttırdığı sıkça gündeme gelen suçlamalar arasında yer alıyor. Müslüman Kardeşler’in terör örgütü kapsamına girmesinin ardından MK üyelerinin internet aktivitelerinin yakından takip edilmesinin Mısır halkının internet özgürlüğünü önemli ölçüde kısıtlayacağı ifade ediliyor. Amnesty Interntional adlı insan hakları grubu Mısır devletinin mahremiyet ve ifade özgürlüğünü kısıtlama için internete sıkı takip getireceği uyarısında bulundu.

Haziran ayında Vodafone, Mısır devletinin şirketten hukuki yollardan kullanıcı bilgilerini alabileceğini açıklamıştı. Güvenlik gerekçesiyle yapılan bu uygulamada Vodafone hatlarının geçtiği kablolara devlet yetkililerinin paralel hat çektiği ortaya çıkmıştı.

Mısır’da savcılar geçtiğimiz aylarda ‘halkı şiddete teşvik etmek’ suçuyla birçok sosyal medya kullanıcısını tutuklanmasını istemişti.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu