LostarŞirket Haberleri

Siber dünyanın yetişmiş eleman sorununa çözüm Lostar’dan: ‘Bırakın açığı stajyerler kapatsın’

Siber güvenlik pazarı, bilişim sektörüyle aynı ivmede büyümeye devam ederken bu büyümeyi aynı hızla karşılayacak yetişmiş eleman açığı, Türkiye dahil bir çok ülkenin sorunu olmaya devam ediyor.

Sektörün yetişmiş kalifiye çalışan açığını gidermek amacıyla geçtiğimiz yıl Lostar ve Bilgi Üniversitesi işbirliği ile başlatılan Bilgi Güvenliği Teknolojisi Ön Lisans Programı’nda yeni akademik yıl yeni öğrencilerle başladı.

Program, teorik bilgi ile sektör tecrübesini aynı çatı altında buluşturarak sektörün ihtiyacı olan iş gücünü yetiştirme motivasyonu ile oluşturulmuş.

Siber Bülten’e konuşan Lostar’ın CEO’su Murat Lostar’a göre asıl heyecan verici olan projenin ikinci yılında sektöre kazandırılmayı bekleyen bir çok stajyerin olması.

“Dönem başladı, yeni arkadaşlar aramıza katıldı, daha önemlisi şimdi ikinci sınıfların artık stajyer olarak çalışabilme imkanı var.” diyor Lostar.

İlgili haber >> Siber Güvenlik alanında istihdam sıkıntısı sürüyor

Yetişmiş eleman ihtiyacı ve bir yöntem olarak stajyer alımı

Eğitim süresi iki yıl olan program, standart ön lisans programlarından farklı olarak daha fazla staj yapma fırsatı sunuyor.

Program dahilinde, eğitimin ikinci yılı boyunca öğrencilerin staj yapma zorunluluğu var. İlk dönem haftada iki güne karşılık gelen staj süresi, ikinci dönem haftada üç gün olarak belirlenmiş.

Lostar’a göre staj ağırlıklı program, “ağaç yaşken eğilir” mantığı ile hazırlanmış.

“Ağaç yaşken eğilir modelinin bir parçası olarak şirketler çalışanlarını henüz stajyerken alıp yetiştirecekler. Piyasada yetişmiş eleman sıkıntısı çok ve kurumlar bu konuda farklı alternatifler yaratmak zorunda.”

“Artık insanlar birbirlerine ‘senin güvenlik ekibin kaç kişi?’ demiyor, ‘senin güvenlik ekibin bugün kaç kişi?’ diyor. Eğitim programı bu sorunu çözmeye yönelik.” diye ifade ediyor tecrübeli CEO.

Lostar aracı şirket konumunda

Lostar’ın programa en büyük katkısı staj süreci ve mezuniyet sonrasında öğrencilerin doğru kurum ve kuruluşlarla çalışmasını sağlayan aracı şirket konumunda olması.

Şirket bunu program kapsamında staj için oluşturulan lostar.com.tr/stajyer sayfası üzerinden yapıyor.

Sayfa üzerinden stajyer arayan kurumlar bu web sayfasını ziyaret edip, gerekli formları doldurabiliyorlar.

“Lostar’ın burada amacı sektöre eğitimli ve deneyimli eleman kazandırmak.” şeklinde konuşan CEO Lostar’a göre öğrenciler yoğun eğitim ve staj programı sonrasında siber güvenlik endüstrisini çok iyi öğrenmiş bir şekilde sektörde çalışmaya hazır hale gelmiş olacak.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu