Hidden Cobra’nın Türkiye’de bir sonraki adımı büyük soygun

Lostar Siber Güvenlik Uzmanı Ali Tonkaz

ABD başta olmak üzere birçok ülkenin gündeminde olan Kuzey Koreli siber suç grubu Hidden Cobra, bir süredir yaptığı saldırılarla Türkiye’nin gündemini de meşgul ediyor.

ABD hükümetine göre, Kuzey Kore devletinin desteklediği örgüt, Bankshot, Badcall ve Hardrain ve Fallchill olarak bilinen zararlı yazılımları kullanarak telekom ve finans kurumlarını hedef alıyor.

ABD merkezli bilgisayar güvenliği firması McAfee’nin raporunda yer alan iddialara göre, Kuzey Koreli saldırganların son kurbanı Türkiye’deki mali kuruluşlar oldu.

Konuyla ilgili Siber Bülten’e konuşan Lostar’ın siber güvenlik uzmanı Ali Tonkaz’a göre, 2-3 Mart tarihlerinde gerçekleşen saldırı Hidden Cobra’nın birçok saldırısından sadece biri.

“Daha önce çok sayıda farklı ülkeye bu ve buna benzer saldırılar gerçekleşmişti. Ülkemize karşı yapılan bu saldırıyı ele alırsak, saldırı zararlı Word dosyası ve sosyal mühendislik saldırılarının bir araya gelmesi ile gerçekleşti,” diyor Tonkaz konu ile ilgili. Tonkaz’a göre saldırı şu şekilde oldu: “Zararlı Word dosyası oltalama maili ile birlikte kurum çalışanlarına gönderildi. Bu zararlı dosyanın içerisinde Kore Internet Güvenliği Ajansı tarafından duyurulan Adobe Flash zararlısı yer almaktaydı. Bu zafiyet ile birlikte saldırgan istediği şekilde kod çalıştırabiliyordu.”

“Saldırıda ilk hedeflenen, hükümet tarafından kontrol edilen büyük finansal yapılar oldu,” diyor Tonkaz ve altını çiziyor: “Saldırının asıl amacını ileride yapılacak bir saldırı için bilgi toplama ve hazırlık olduğu tahmin ediliyor.”

McAfee’ye göre de saldırı sırasında para çalınmasının söz konusu olmadığı ancak saldırıların Türkiye’de önümüzdeki dönemde geniş çaplı saldırılar için bir ön hazırlık niteliğinde.

“Grup 2009’dan beri aktif”

Tonkaz’a göre, 2009 yılından beri aktif olan grubun faaliyetleri arasında kamu ve özel kurumlara ait verilerin çalınması ve web sitelerinin kullanılabilirliğinin bozulması gibi istismarlar bulunmakta. “Son yıllar içerisinde faaliyetlerine hız veren grup 2017 senesinde altyapılara yönelik yaptığı DDoS saldırıları ile isminden söz ettirdi. Buna ek olarak son 2 sene içerisinde birçok Truva zararlısı ile saldırılarına devam etti.” diyor Tonkaz. WannaCry, grubun arkasında olduğu iddia edilen en büyük saldırılardan biriydi.

ABD, geçtiğimiz yıl aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 150 ülkede 300 binden fazla bilgisayarı etkileyen fidye yazılımı WannaCry’ın siber saldırılarından ‘Kuzey Kore’nin doğrudan sorumlu olduğunu’ iddia etmişti. Birçok siber güvenlik kuruluşu da Hidden Cobra’yı suçlamıştı. Fidye yazılım dünya genelinde hastaneler, şirketler ve bankaları etkilemiş milyarlarca dolar zarara uğratmıştı.

“En zayıf halka insan”

Tonkaz’a göre siber saldırıların genelinde olduğu gibi Hidden Cobra saldırılarında da arkasında yatan sebep insan faktörü. “Herkesin bildiği gibi güvenliğin en zayıf halkası insandır,” şeklinde konuşan siber güvenlik uzmanına göre bu halkayı güçlendirmek için de çalışanların kesinlikle bilinçlendirilmesi gerekiyor: “Bu bilinçlendirme tek sefer ile sınırlı kalmamalı; belirli aralıklar tekrar edilmeli ve çalışanların bilinci yüksek tutulmalıdır.”

Tonkaz, insan faktörünün yanında yeni çıkan zafiyetlere karşı tüm şirketlerin tetikte olmasını ve güncel haberleri ve gelişmeleri takip etmesini de bu saldırılara karşı alınması gereken diğer önlemler olarak sıralıyor.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: