Türkiye

Türkler, günde 7 saatini internette geçiriyor

Türkiye’de 62 milyon internet kullanıcısı bulunurken günde ortalama 7 saatten fazla zamanı internette geçiriyoruz.

We Are Social ve Hootsuite’in Ocak ayında yayımlanan ‘Digital 2020’ adlı rapordaki verilerine göre, Türkiye’de 62,7 milyon internet kullanıcısı var. Bu sayı, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4 daha fazla.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2019 verilerine göre ise,

  • Türkiye’de nüfusun yüzde, 75,3’ü internet kullanıyor.
  • Erkekler arasında bu oran yüzde 81,8’i, kadınlar arasında ise bu oran yüzde 68,9’u buluyor.

Son 10 yıldaki veriler incelendiğinde, internet kullanım oranının yıldan yıla arttığı görülüyor.

Dünya Ortalaması: 6 saat

‘Digital 2020’ raporuna göre dünya ortalamasına bakıldığında kullanıcıların internette geçirdiği günlük süre 6 saat 43 dakika. Türkiye’de ise internette günde ortalama 7 saat 29 dakika geçiriliyor. 16-64 yaş arası incelendiğinde Türkiye, internette geçirilen süre açısından 42 ülke arasında 12’inci sırada yer alıyor.

Raporda yer alan bilgi teknolojileri şirketi SimilarWeb’in verilerine göre, Türkiye’de en fazla ziyaret edilen internet siteleri arasında YouTube 2’inci, Facebook 3’üncü, Twitter 5’inci, Instagram 6’ıncı sırada bulunuyor.

Aynı raporda yer alan ve web sitelerinin trafikleriyle ilgili bilgi veren Alexa’ya göre ise, Türkiye’de en fazla ziyaret edilen internet siteleri arasında YouTube 2’inci, Facebook 4’üncü, Netflix 16’ıncı, Instagram ise 20’inci sırada yer alıyor.

SOSYAL MEDYA

We Are Social ve Hootsuite’in ‘Digital 2020’ raporuna göre, dünyada 3,8 milyar kişi aktif olarak sosyal medya platformlarını kullanıyor.

Raporda, “Dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ı online ve son trendler bu yılın ortalarında dünya nüfusunun yarısından fazlasının sosyal medya kullanacağını gösteriyor” deniliyor.

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı küresel çapta bir önceki yıla göre 321 milyon arttı. Bu yüzde 9,2’lik bir artış demek.

Raporda, küresel ortalamalara göre bir kişi günde ortalama 2 saat 24 dakikasını sosyal medyada harcıyor. Bu, internette geçirilen toplam sürenin 3’te 1’inden fazla.

Ocak ayı verilerine göre, Türkiye’de ise 54 milyon sosyal medya kullanıcısı bulunuyor. Bu, toplam nüfusun yaklaşık yüzde 64’ünün sosyal medya kullandığı anlamına geliyor. Türkiye 16-64 yaş arası grubun sosyal medyada geçirdiği süre açısından 46 ülke arasında 15’inci sırada yer alıyor.

Video, Müzik ve Vlog

Raporun pazar araştırma şirketi Global Web Index’e dayandırdığı verilerine göre, Türkiye’de 16-64 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 93’ü internette video izliyor, yüzde 72’si müzik dinliyor, yüzde 45’i vlog izliyor, yüzde 43’ü radyo, yüzde 30’u ise podcast dinliyor.

Raporda yer alan verilere göre, dünya çapında en fazla kullanılan sosyal medya platformu Facebook. Onu YouTube ve WhatsApp takip ediyor. Instagram 6’ıncı, TikTok 7’inci, Snapchat 12’inci, Twitter ise 13’üncü sırada yer alıyor.

Facebook

Dünya çapında 1,95 milyar kişinin Facebook kullandığı düşünülüyor. Türkiye’de 37 milyon Facebook kullanıcısı var. Türkiye, dünya sıralamasında ise Facebook’un en fazla kullanıldığı 10’uncu ülke. Bu, Facebook kullanabilecek yaşta olduğu düşünülen kişilerin (+13) yüzde 56’sının sosyal medya platformunu kullandığı anlamına geliyor.

Twitter

Twitter’ı ise dünya çapında 339,6 milyon kişi kullanıyor. Türkiye, Twitter’ın en fazla kullanıldığı 6’ıncı ülke. Bu, Twitter kullanabilecek yaşta olduğu düşünülen kişilerin (+13) yüzde 18’inin sosyal medya platformunu kullandığı anlamına geliyor.

YouTube

Dünya çapında her ay 2 milyar kişi YouTube’da oturum açıyor.

YouTube, hem SimilarWeb hem de Alexa’ya göre Türkiye’de “www.google.com”un ardından en çok ziyaret edilen ikinci site.

Türkiye’de 2019 yılında en fazla aratılan ilk 10 başlığı sırasıyla, “Şarkılar”, “Film”, “Enes Batur”, “Çukur”, “Hercai”, “Pubg”, “Reynmen”, “Şarkı”, “Kadın” ve “Müzik” oluşturuyor.

Türkiye’de Instagram’ın 38 milyon, Snapchat’in ise 7,7 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Netflix

Film ve dizi izleme platformu Netflix’in Nisan ayı itibarıyla dünya çapında abone sayısı 183 milyon. Reuters’ın haberine göre Netflix, koronavirüs salgınının patlak verdiği 2020’nin ilk çeyreğinde yaklaşık 16 milyon yeni abone kazandı.

Netflix Türkiye İletişim Müdürü Artanç Savaş Aralık ayında Habertürk’e verdiği röportajda, Türkiye’de ücret ödeyen 1,5 milyondan fazla abonenin olduğunu söylemişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu