Taylan Yıldız ile röportaj: ‘Verinin sınırlarımız içinde kalması önemli ama yeterli değil’

Türkiye, Taylan Yıldız ismiyle geçen sene tanıştı. Stanford Üniversitesi’nde doktora yaptıktan sonra Google’da çalışmaya başlayan bir gencin yıllar sonra Türkiye’ye dönüp siyasete atılması toplumun her kesiminden ilgiyle karşılandı. O günden bugüne Yıldız, katıldığı programlarda fikirlerini paylaşarak gelecek için teknolojik bir vizyona sahip yeni nesil siyasetçi profili çiziyor.

Yerel seçimlerin ardından İBB Meclisine giren Yıldız, Siber Diplomat  YouTube kanalına verdiği röportajda teknoloji ve siyaset ağırlıklı olmak üzere farklı birçok konuda görüşlerini paylaştı. Yazarımız Selin Çetin’e konuşan genç siyasetçi, beyin göçünden, akıllı şehirlere, yerli-milli ürün geliştirmeden kariyer tavsiyelerine kadar birçok farklı önemli konuda görüşlerini ortaya koydu.

Büyük teknoloji şirketlerinin demokrasi üzerindeki etkilerine, akıllı şehir uygulamalarında verinin ve veri güvenliğinin önemine ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi özelinde uygulamada nelerin geliştirildiğine, ulusal siber güvenlik stratejilerine ve hükümetlerin bu konudaki farklı yaklaşımlarına; yerli ve milli teknoloji hamlelerimize değindiğimiz söyleşimizde Yıldız çalışma hayatına yeni başlamış veya başlayacak olan kişilere tavsiyelerde bulunuyor. Profesyonel hayata kendimizi nasıl hazırlamalıyız, kariyerimizde yeni yetkinlikleri nasıl kazanabileceğimizin cevaplarını veriyor.

BEYİN GÖÇÜNÜ AVANTAJA ÇEVİREBİLİRİZ

‘Tersine beyin göçü’ Türkiye’nin son yıllarda gündeminde olan bir konu. Tersine beyin göçünün bir örneği olan Taylan Yıldız, konuya bakış açısının değiştirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yıldız’a göre Türkiye birçok olumlu özelliği ile dünyadaki beyin dolaşımını kendi lehine bir avantaja çevirebilir. Ama bunun için bazı şeylerin değişmesi gerektiğini vurgulayarak soruyor: “2000’li yıllarda yaşanan ülkeye dönüşlerin neden günümüzde devam etmedi?”

GENÇLER SİYASETE GİRMEK İSTİYOR AMA ETİKETLENMEK İSTEMİYOR

Genç yaşında Türkiye’de siyasete giren Taylan Yıldız ile röportajda, değinilen konulardan bir tanesi de şüphesiz gençlerin politika ile olan ilişkisi. Yıldız, Türkiye’de siyasetin dört akım üzerinden yapıldığını fakat bu yapının artık ihtiyaçlara cevap vermekte yetersiz kaldığını savunuyor. Yıldız’ın yeni dönem siyaset anlayışının özeti proje odaklı siyaset: “Eğer siz proje odaklı bir siyasetle sorunlara çözüm bulmak isterseniz, Türkçü, Kürtçü, Atatürkçü ve İslamcı kim olursa olsun destek verir. Bugün Türkiye’de internet hızı yetersiz. Bu sorun herkesin sorunu. Gelin böyle sorunlar üzerine proje odaklı siyaset izleyelim.”

VERİLERİMİZİN TÜRKİYE’DE KALMASI ÖNEMLİ AMA YETERLİ DEĞİL

Cumhurbaşkanlığının geçtiğimiz aylarda yayınlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Tedbirlerine dair genelgesinde Türkiye’de işlenen verilerin Türkiye’de kalması gerektiğinin üzerinden durulmuştu. Yıldız genelgeyi genel hatları ile değerlendirdiğinden ‘olumlu bir adım’ yorumunu yapıyor fakat bazı konularda daha ileri gidilmesinden yana. Örneğin sınırlarımız içerisinde tuttuğumuz veriye kimlerin, hangi kurumların erişimi olduğunu sorgulayan Yıldız, güven verici politikalar için erkler arasındaki güç dengesinin önemine dikkat çekiyor.

İNTERNET VE DEMOKRASİ İLİŞKİSİ, TÜRKİYE NEREDE DURUYOR?

BELEDİYELER VE VERİ: TAYLAN YILDIZ’DAN KISA BİR EKONOMETRİ DERSİ

ÇAYCI VE SEKRETER DE AR-GE EKİBİNDEN SAYILIR MI?

KÜRESEL EKONOMİDE YERLİ-MİLLİ ÜRÜN GELİŞTİRMEK NE KADAR MÜMKÜN?

TAYLAN YILDIZ’DAN KARİYER TAVSİYELERİ

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.