Türkiye

Tarım ve Orman Bakanlığı hacklendi mi? 

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde meydana gelen orman yangınları gündemdeki yerini korurken, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın dijital sistemlerine yönelik bir siber saldırı düzenlendiği ileri sürüldü. Saldırıyı yalanlayan herhangi bir açıklama yapılmaması ve saldırı olduğuna dair farklı bilgilerin gelmesi iddiayı güçlendiriyor.  

“BAKANLIK CRYPTOLOCKER’LA ŞİFRELENDİ” 

Cumhuriyet Gazetesi’nden Barış Pehlivan, özel haberinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın tüm veritabanının CryptoLocker adıyla bilinen fidye yazılımıyla şifrelendiği iddiasını gündeme taşımıştı. Söz konusu haberde gerekli sızma testlerinin yapılmamasıyla saldırganların bulduğu güvenlik zafiyetleri nedeniyle pek çok siteye erişimin engellendiği dile getirilmişti. Hackerların Bitcoin olarak fidye talep ettiği bununla birlikte Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Türksat’ın devreye girdiği ileri sürülmüştü.  

Söz konusu siber saldırıdan en çok etkilenenler arasında yer alan tarım üreticilerinin paylaşımları ise dikkat çekici.  

İsrailli firma Candiru’nun casus yazılımı deşifre oldu: Listede Türkiye de var

TARIM ÜRETİCİSİNİN MESAJI İDDİALARI DESTEKLİYOR 

@ozgunemrek adlı Twitter kullanıcısı, Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelik siber saldırı konusuna tekrar dikkat çekerken, bir gübre üreticisinin mesajını da paylaştı.Üç gün önce paylaşılan mesajda sistemlerde yaşadığı sıkıntıyı anlatan gübre üreticisi, üretimden çiftçiye kadar uzanan süreçte gübrenin güvenirliğinin bozulmaması adına yapılan bir takip çalışması olan Gübre Takip Sistemi’nin (GTS) bakanlık sistemlerinden kaynaklı çalışmadığını iddia etti. Ne üretim yaptıklarını ne de ürettikleri ürünü sevk edebildiklerini ifade eden çalışan, fabrikanın neredeyse durduğunu iddia etti. 

SİSTEMLERE ERİŞİM SIKINTISI DEVAM EDİYOR 

Halihazırda E-Devlet üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili aramalarda sistem sıkıntısının devam ettiği görülüyor. İddiaya konu olan siber saldırının ardından yedi gün geçmesine rağmen henüz ilgili çevrelerce açıklama yapılmazken, yaşanan sorun gizemini korumaya devam ediyor. 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu