Facebook ve Bing’den Türkçe koronavirüs bilgilendirme hizmetleri

Dünya koronavirüs salgınıyla baş etmeye çalışırken, doğru bilginin yayılması da bu mücadelenin bir parçası haline gelmiş durumda. Haber kaynağı açısından aracı durumunu son yıllarda iyice pekiştiren sosyal medya şirketlerinden Facebook da koronavirüsle mücadelede doğru bilginin yayılması için çeşitli adımlar atıyor.

Facebook, Sağlık Bakanlığı da dahil olmak üzere birçok yerel ve küresel sağlık kuruluşunun koronavirüs (Covid-19) ile ilgili paylaştığı en güncel bilgilerin yer aldığı Koronavirüs Bilgi Merkezi’ni Türkçe olarak kullanıma sundu.

Facebook’tan yapılan açıklamaya göre, takibe başlanabilmesi için Türkiye’deki Facebook kullanıcılarının haber kaynaklarının en üstünde belirecek olan Koronavirüs Bilgi Merkezi, Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü gibi küresel sağlık kuruluşları tarafından paylaşılan gerçek zamanlı güncellemelere ve Kovid-19’un yayılmasını önleme ile ilgili yardımcı makalelere, videolara ve gönderilere yer verecek.

Merkez, aynı zamanda bireylerin sağlıklı kalmaları ve ailelerini ve topluluklarını desteklemeleri için alabilecekleri önlemleri de paylaşıyor.

Merkezin en üstünde yer alan ana istatistikler, küresel ve bölgesel haber başlıkları günlük olarak güncellenecek.

Kullanıcılar, sağlık kuruluşlarının paylaştıkları son güncellemelerle ilgili bildirim almak ve bunları haber kaynaklarında görebilmek için merkezi takip edebilecek.

BİNG’DEN KORONAVİRÜS HARİTASI

Öte yandan Microsoft da koronavirüs ile ilgili doğru bilgilerin yayılmasına katkı sağlamak için kolları sıvadı. Güvenilir kaynaklardan toplanan verilerle hazırlanan Covid-19 haritasında dünyanın değişik yerlerindeki vaka ve ölüm sayıları takip edilebiliyor. Ayrıca Türkiye’de yayın yapan pek çok medya organının koronavirüs ile ilgili haberlerini de aynı sayfada bulmak mümkün.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: