Türkiye

Alan adları ODTÜ’den BTK’ya devrediliyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, gerçekleşen son siber saldırıların ODTÜ‘de güvenlik açıklarının fazla olduğunu gösterdiğini belirterek, ‘Alan adlarının ODTÜ‘den Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna (BTK) devredilmesi için görüşmeler sürüyor. Birtakım anlaşmazlıklar var ama bunları aşacağız‘ dedi.

İnternetin Türkiye gündemine geldiği 90‘lı yıllarda ‘.tr’ uzantılı alan adları sistemini tahsis yetkisinin ODTÜ‘ye verildiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti: Gerçekleşen son siber saldırılar ODTÜ‘de güvenlik açıklarının fazla olduğunu gösterdi. Bakanlık ve BTK olarak devreye girdik ve bu saldırıları kısa sürede bertaraf ederek büyük zarar olmamasını sağladık. Finans sektörü özellikle ciddi atak altındaydı. Ortak çalışmayla savuşturduk ama tehlike geçmiş değil. Bütün alan adlarının BTK‘da toplanması için geçtiğimiz yıllarda bir düzenleme yaptık. Alan adlarının ODTÜ‘den BTK‘ya devredilmesi konusunda hala görüşmeler sürüyor. Bir araya getirebilirsek siber tehditlere karşı savunma şansımız daha fazla olur. Güvenlik açıklarını tespit etmemiz kolaylaşır. Yoksa biz meraklısı değiliz, kim işletirse işletsin. Önemli olan bu işletmeyi yaparken siber tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alınması.

İLGİLİ HABER >> TÜRKİYE’DEKİ ŞİRKETLER GÜVENDE Mİ?

Bakan Binali Yıldırım, 2012 yılında gerçekleştirilen düzenlemeyle hayata geçirilen Siber Güvenlik Kurulu’nun 10 Şubat‘ta toplandığını anımsatarak, siber güvenliğin artık ülke güvenliğiyle eş değer hale geldiğini ifade etti. Siber tehditlerin konvansiyonel tehditlerin önüne geçtiğini vurgulayan Bakan Binali Yıldırım, NATO‘nun Siber Savunma Mükemmeliyet Merkezi bulunduğuna işaret ederek, Türkiye‘de de bu kapsamda 2013 yılında Siber Savunma Komutanlığı kurulduğunu söyledi. Türkiye, sıralamada ilk 10‘da Bilgilerin başka ülkede depolanmasının güvenli olmadığına işaret eden Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, ‘Türkiye‘de internet değişim noktalarını yaygınlaştıracak bazı teşvik tedbirleri alıyoruz. Türkiye, siber saldırı sıralamasında ilk 10 ülke arasında. Elinizdeki bilgisayar birisi tarafından köleleştirilmiş olabilir. Suçu başkası işler, faturası size kesilebilir. Bu konuda kişisel tedbirler de var. Dikkatli olmak lazım uyarısında da bulundu.

‘Güvenli kamu ağı kuruyoruz’

Siber ortamda saldırıların çok kolay olduğuna değinen Yıldırım, ‘Küçük bir casus yazılımla büyük bir altyapıyı tahrip edebiliyor, otomasyon sistemini durdurabiliyorsunuz. Elektrik, doğalgaz, finans, ulaşım sistemi gibi günlük hayatta ihtiyacınız olan her şey tahrip edilme riski taşıyabiliyor. Onun için güvenlik duvarlarını güçlendirmemiz lazım. Sadece fiziki olarak değil, aynı zamanda sanal olarak. Siber Güvenlik Kurulunun amacı bu’ diye konuştu. Güvenli kamu ağı 1-2 aya hazır Siber saldırılara karşı kurulan Siber Olaylara Müdahale Ekiplerinin (SOME) sayısının 300‘ü aştığını söyleyen Yıldırım, ‘Güvenli kamu ağı kuruyoruz. Bir-iki ay içinde tamamlanacak. İntranet gibi, açık değil, kapalı sistem çalışacak. Ülke çapındaki tüm kurumlar bu ağdan haberleşecekler‘ dedi.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu