Sektörel

Siber saldırılar güvenlik start-up’larına yarıyor

Siber saldırılar güvenlik start-up'larına yarıyorYatırımcıların bu yıl siber güvenlik şirketlerine akıttığı para 12,2 milyar dolara ulaştı. Bu rakam 2020’deki miktarı şimdiden 2 milyar dolar geride bıraktı.

Dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen siber saldırılar, benzin boru hatları, hastaneler ve market zincirlerinde işleyişin aksamasına sebep oluyor ve bazı istihbarat teşkilatlarını tehlikeye atıyor. Ancak görünüşe göre bu durumun bir kazananı var: Siber güvenlik start-up‘ları.

Yatırımcılar, bu yıl şimdiye kadar bulut güvenliği, kimlik doğrulama ve gizlilik koruması gibi ürün ve hizmetler satan start-up’lara 12,2 milyar dolardan fazla para aktardı. Bu rakam, geçen yıl siber güvenlik şirketlerinin topladığı 10,4 milyar doların şimdiden aşıldığı, 2016 yılının toplam hasılatı olan 4,8 milyar doların ise neredeyse üçe katlandığı anlamına geliyor. Siber güvenlik sermayesindeki artışın diğer tüm alanları geride bırakması ayrıca dikkat çekici olarak görülüyor.

Dev şirketlere yapılan bir dizi yüksek profilli fidye yazılımı saldırısı, sektörün hızlı yükselişini de beraberinde getiriyor. ABD Başkanı Joe Biden, geçen ay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya geldiğinde, diplomatik gündemin üst sıralarında Ruslar tarafından gerçekleştirilen siber saldırılar bulunuyordu. Bu ay ise, Biden yönetimi ve müttefikleri resmen Çin’i bilgisayar korsanlığı yapmakla suçladı.

BİLGİ GÜVENLİĞİNE İLİŞKİN HARCAMALAR YÜZDE 12 ARTTI

Şirketler ve hükümetler arasında endişeleri artıran siber saldırılar güvenlik ürünlerine yapılan harcamaların artmasına sebep oluyor. Araştırma şirketi Gartner’a göre, dünya çapında bilgi güvenliği ve ilgili hizmetlere yapılan harcamaların bir yıl öncesine göre yüzde 12 artarak bu yıl 150 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Tüm bunlar, yatırımcıların iştahının kabarmasına ve siber güvenlik şirketlerine yönelmelerine sebep oluyor. PitchBook’a göre, fon toplayan siber güvenlik şirketlerinin ortalama değeri 2020’de 221,8 milyon dolar iken, bu yıl bu rakam 524,1 milyon dolara ulaştı.

Suçlar geliştikçe, siber güvenlik sektörü istikrarlı büyümeye devam edecek

Bilgisayar korsanlarıyla yeni yollarla mücadele eden start-up’lara para yağıyor. Geçmişte, şirketlerin güvenlik sistemleri, bir çevreyi güvence altına alma fikrine dayanıyordu. Bu, şirketlerin kurumsal ağlarına erişimin güvenlik duvarları ve diğer yazılımların kurulması yoluyla korunması geliyordu.

BULUT TABANLI VE KİMLİK DOĞRULAMA ODAKLI START-UP’LAR AVANTAJLI

Ancak son birkaç yılda bulut bilişime geçiş, çevreyi ve kurumsal ağlara olan güveni ortadan kaldırdı. Çalışanlar artık uygulamalara işverenleri tarafından işletilen bir veri merkezi yerine internet üzerinden erişebiliyor. Bu durum, bulut tabanlı güvenlik ve kimlik doğrulamaya odaklanan start-up’lar için yeni bir fırsatın kapısını açtı.

Finansman çılgınlığı aylarca büyüyerek sürdü. Yatırımcılar ve yöneticiler, pandeminin ve buna bağlı olarak şirketlerin uzaktan erişim sistemlerinin güvenliğinin sağlanmasını gerektiren uzaktan çalışma sistemine geçişin söz konusu trende ivme kazandırdığı görüşünde.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu