Sektörel

Beyaz Saray, çip sorunu için yeni şeffaflık yasası çıkaracak

Beyaz Saray, çip sorunu için yeni şeffaflık yasası çıkaracakABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo, Biden yönetiminin yarı iletken tedarik zincirindeki şirketleri çip envanteri ve satışı hakkında bilgi sağlamaya zorlamak için Soğuk Savaş dönemi ulusal güvenlik yasasını devreye sokmayı düşündüğünü açıkladı.

Raimondo, çıkarılması planlanan yasanın amacının ABD otomobil üretimini durduran ve elektronik ürünlerde sıkıntıya sebep olan darboğazı aşmak ve muhtemel birikmeleri önceden belirlemek olduğunu söyledi.

Bakanın ekibi son aylarda şirketlerin yarı iletken tedariklerini nasıl gerçekleştirdikleri konusunda araştırma yapıyor. Ancak farklı endüstriyel sektörlerden firmaları bir araya getiren toplantılar şeffaflığın artmasını sağlamadı. Birçok şirket iş verilerini hükümete teslim etmeyi reddetti.

Bunun üzerine Ticaret Bakanlığı şirketlerden tedarik zinciri bilgilerini içeren formları 45 gün içinde doldurmalarını istedi. Her ne kadar bakanlığın talebi gönüllülük esasına dayalı gibi görünse de, Bakan Raimondo, olumlu cevap alamamaları hâlinde firmaları zorlamak için Savunma Üretim Yasası’nı veya diğer araçları devreye sokabilecekleri uyarısında bulundu.

Bakan, şirketlere karşı tavrını şu cümlelerle özetledi: “Zoraki bir şey yapmak istemiyorum ama çağrıya cevap vermezlerse bana başka seçenek bırakmayacaklar. Onlara tüm seçeneklerimizi ve araçlarımızı değerlendirdiğimizi söyledim. Umarım o raddeye gitmem ama biraz ilerleme görmemiz gerekiyor ve kesinlikle uyum gösterilmesine ihtiyacımız var.”

ABD üretim yasası, devlet başkanına kriz anlarında endüstriyel üretimi yönlendirmek için geniş yetki tanıyor. Hem Trump hem de Biden, koronavirüs aşılarının ve pandemi ile ilgili diğer tıbbi malzemelerin üretimini ve dağıtımını hızlandırmak için bu yasadaki yetkileri kullandı.

Açıklamasında herhangi bir şirket ismi anmayan Bakan Raimondo’nun yarı iletken üreticilerinden veya müşterilerinden bilgi almak için yasayı ne şekilde kullanabileceği henüz tam olarak net değil.

ÇÖZÜM İÇİN DAHA FAZLA ŞEFFAFLIĞA İHTİYAÇ VAR

Dizüstü bilgisayarlardan otomobillere kadar sayısız üründe kullanılan çiplerde yaşanan küresel sıkıntı, birçok endüstride üretimi etkilemeye devam ediyor. Biden’ın göreve başlamasından bu yana bu konuya orta ve uzun vadeli çözümler bulmak önceliklerinden biri oldu.

ABD’li yetkililer, sık sık hükümetin söz konusu sıkıntıyı başarılı bir şekilde ele alması için özel sektörün adım atması ve daha fazla şeffaflık sağlaması gerektiğini ifade ediyor.

Ticaret şefi ve Ulusal Ekonomik Konsey Direktörü Brian Deese’nin bu noktayı tekrar vurgulamak için şirketlerle toplantılar yaptığına değinen Raimondo, ilk oturumun “çok iyi geçtiğini” ve katılımcıların “son derece yapıcı” olduğunu söyledi. Tedarik zincirindeki firmalar arasında güvensizlik olduğunu belirten Raimondo, bilgi talebinin ve muhtemel bir yaptırımın gerekli olduğunu öne sürdü.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu