Konuk Yazar

İstanbul’dan Bremen’e uzanan bir güvenlik macerası: Informatica Feminale

Bilişim sektöründe kadın istihdamının istenen seviyenin altında olduğu çok sık tekrarlanan bir gerçek. Bununla birlikte sektörün değişik katmanlarında yetişmiş eleman ihtiyacının giderek artması hem şirketleri hem de sivil toplum kuruluşlarını kadınların bilişimde yer almasını sağlayacak çalışmalar yapmaya itiyor.

Informatica Feminale bu tür etkinliklerden biri. 1997 yılında başlayıp her sene gerçekleşen ve kadınları bilişim alanına yönlendirmeyi, heveslendirmeyi ve bu alandaki kadın özgüvenini artırmayı amaçlayan organizasyon bu sene Almanya’nın Bremen Mızıkacıları ile ünlü kentinde yer alan Bremen Üniversitesi gerçekleştiriyor. Ben bu programa ilk kez geçen yıl öğrenci olarak katıldım. 2014 yılının Türk-Alman Bilim Yılı ilan edilmesi ile birlikte Alman araştırmacı Veronika Oechtering Informatica Feminale’yi bir proje olarak sunuyor ve projesi kabul alıyor. Etkinliğin başlangıcından 16 yıl sonra Informatica Feminale Türk öğrencilerle de buluşmak üzere kolları sıvıyor ve Türkiye’den bilişim alanında öğrenci olan kadınlara bir burs programı düzenliyor.

ınformatica-1

İLGİLİ HABER >> PACE ÜNİVERSİTESİNE DEV BAĞIŞ. YETER Kİ SİBER UZMAN YETİŞSİN

Geçen yıl burs kapsamında programa katılacak olan kadınların ulaşım ve konaklama giderleri karşılanıyordu. Ben de bu programdan bölüm içerisindeki hocaların gönderdiği mailler sayesinde tesadüfen haberdar oldum. Etkinliğin kapsamı kadar Bremen’in coğrafi konumu da ilgimi çekti, çünkü kendisi dışında da etrafında gezilecek bir çok güzel şehir vardı… Bu düşüncelerle burs programına başvurdum; kazandığım burs sonucu programa katılan öğrencilerden biri oldum. Programa başvuru aşamasında bizden bu programa neden katılmak istediğimizi sorgulayan bir yazı istemişlerdi; bu yazıda programa katılma isteğimi, hangi dersleri neden almak istediğimi net bir şekilde vurgulamıştım. Sonradan öğrendiğime göre programa kabul almamda en önemli etken yazdığım o yazı olmuş. Ayrıca programa katılmanız için illa öğrenci olmanız gerekmiyor, ancak prensip olarak öncelikli burs imkanını öğrencilere sağlıyorlar, özellikle de doktora öğrencilerine… Benim dışımda geçen yıl programa öğrenci olarak katılan 12 kadın daha vardı ve 15 günlük bu etkinlik bizim hem kariyerimiz hem de sosyal açıdan gelişmemiz için bir kapı olmuş oldu. Hem güzel dostluklar kurduk, hem de mesleğimizle alakalı gelişim sağlamış olduk. Tabi söylemeden geçemeyeceğim çokça da gezdik.

Informatica Feminale’nin hedeflerinden birisi Almanya’da kadınlar ve bilişim sektörü arasındaki duvarları yıkmak. Bilişim ve mühendislik gibi alanların sadece erkeklerin yapabileceği işler olduğu düşüncesini yok etmek. Alman kadınların daha çok sosyal bilimlerde başarılı olduğuna inanılması ve mühendisliğin tamamen erkek işi olduğunu algısı kadınların bilişimde başarısız olacağına dair yanlış bir algı oluşmasına sebep olmuş.

ınformatica-4

İLGİLİ YAZI >> HACKER DÜNYASININ AĞIR ABLASI RAVEN ALDER

İnanılmaz ama gerçek; biz Türkiye olarak bu anlamda Almanya’dan çok daha iyi durumdayız. Bizim kadınlarımız kendilerine bu konuda daha fazla güveniyorlar ve bu işleri başarabileceklerine daha fazla inanıyorlar. Sonunda başarı da geliyor tabi ki… Başarı arttıkça daha fazla kadın hevesleniyor ve bu alanlarda meslekleri de her geçen gün daha fazla kadın tercih ediyor.

2015’de düzenlenen Informatica Feminale’ye bu kez ders vermek için katıldım. Benim gibi başka ülkelerden gelmiş başka eğitmenler de vardı. Informatica Feminale’nin amaçlarından birinin Almanya’daki kadınları bilişim alanına teşvik etmek olduğu düşünüldüğünde neden uluslarası eğitmenlere ve öğrencilere kapılarını açtığını merak edebilirsiniz. Etkinliğin amaçlarından bir diğeri de uluslarası öğrenciler ve eğitmenler ile buluşup onlara Almanya’daki iş, doktora ve yüksek lisans gibi imkanları göstermek. Bu amaçla toplamda 15 gün süren etkinliğin, her yıl 1 günü ders yapılmıyor ve “Job Forum” düzenlenerek iş yerlerinin yüksek lisans ve doktora destek programlarına, iş yeri tanıtımlarına ve iş olanaklarına ayrılıyor. Örneğin; Intel her yıl gelip oradaki öğrencilerle mülakatlar yapıp, iş ortamlarını, lisans üstü destek programlarını tanıtıyor. Bunun yanında Diamond Dash gibi mobil oyun uygulamalarıyla bilinen Wooga şirketi de her yıl oraya gelip şirketini ve imkanlarını tanıtan şirketlerden birisi konumunda.

ınformatica-3

İLGİLİ HABER >> SİBER DÜNYANIN EN İDDİALI 10 START-UP’I

Etkinlikte katılım ve kurs sayısı da her geçen yıl artıyor. Kurslar süresince oldukça büyük bir ekip herşeyle ve herkesle ilgileniyor . Örneğin geçen yıl gittiğimde burs kapsamında Bremen’e ulaşımımı tamamiyle onlar üstlenmişti. Havalimanından beni almaya bir kişi görevlendirilmiş ve görevli beni Veronika’ya götürmüştü. Gittiğim gün “Network Party” olduğu için önce beni partiye Veronika’nın yanına bırakmıştı. Orada hem eğitmenler hem de öğrencilerle tanıştıktan sonra Veronika yine ekibinin ayarladığı kalacağım aparta kadar beni kendi elleriyle götürmüştü. Sonrasında tramvayı öğrenci olarak kullanabilmem için benim için bir öğrenci kartı çıkarttırmıştı. Ne kadar bıkmadan usanmadan çalıştıklarına dair bir örnek daha vermem gerekirse; gelen Türk arkadaşlarımızdan birisi tek başına bir evde kalmaktan çekiniyordu ve bu yüzden ayarlanan apart dairede kalmak istememişti. Veronika bunun üzerine onun için misafirhanede oda ayarlamıştı. Bu yüzden son 2 senedir gittiğim bu etkinliğin oldukça mükemmel bir şekilde idare edildiğini rahatlıkla söyleyebilirim. Dahası etkinliğe her yaştan her bilgi düzeyinden kadın katılabiliyor. Bunu söyleyip davet göndermek kolay ancak bu kadınların bir kısmı evli ve çocukları var; bunun için de kurs süresince çocuk bakım hizmeti veriliyor.

İLGİLİ HABER >> DİJİTAL AKTİVİSTLERE ALMANYA’DA EĞİTİM FIRSATI

Herşey o kadar ince düşünülüp o kadar güzel planlanıyor ki, düzene ve sisteme hayran kalmamak elde değil . Okula ilk gittiğiniz gün önce ofise gidersiniz ofiste sizin için çok daha önce hazırlanmış olan üzerinde isminizin yazdığı bir dosya, isim kartınızla birlikte size veriliyor. Sonrasında size teslim edilen evraklar ve kartlarla ilgili detaylı bilgiler verilir. Evraklarınızın içerisinde mutlaka bir tramvay haritası, şehir haritası, üniversitenin haritası ve bölümün haritası bulunuyor; bölüm haritasında derslikleriniz işaretlenmiş oluyor. Ayrıca çalışanların kartları üzerinde bayraklar var ve bunlar bildikleri dilleri ifade ediyor. Türk öğrenciler için mutlaka en az bir Türkçe bilen eleman çalışır. Eğer dersleriniz içerisinde laboratuar kullanacaksanız, laboratuara girebilmeniz için size ayrıca bir kart daha verilir. Laboratuardaki bilgisayarları ve wifi’yi kullanabilmeniz için bir eduroam kullanıcı adı ve şifre de evrakların içerisinde bulunur. Bunun yanında orada bulunduğunuz sürede kullanabilmeniz için bir mail ve ftp hesabı da sizin için tahsis edilmiştir. Bunların yanında orada olduğunuz süre boyunca bedava olarak kullanabilmeniz için bir kafe ortamı oluşturulmuştur. Burada sürekli olarak soğuk/sıcak içecekler, meyve ve atıştırmalıklar bulunur. Bazı firmalar burada etkinlikler düzenlerler; örneğin geçen yıl “makeymakey” isminde kickstarter sitesinde de projesi bulunan bir kit tanıtılmıştı. Kit ile muz arasında bağlantı kurdurup piano çalmıştık.

Merak edenler için: https://www.youtube.com/watch?v=rfQqh7iCcOU

ınformatica-2

Elbette başarılı şekilde organize edilen bu denli yoğun etkinliğin arkasında bu işe kendini adamış bir kadın var; Veronika Oechtering. Kendisi Bremen Üniversitesi Doğa ve Teknik Bilimlerinde Kadınlar Yetkinlik Merkezi bilimsel yöneticisi. Anlayacağınız Veronika’nın işi gücü kadınlar ve gerçek anlamda her birimizle teker teker, sabırla, sevgiyle ilgilenmesinin yanı sıra tüm organizasyon da onun ellerinde şekilleniyor.

İLGİLİ HABER >> ALMANYA’NIN YENİ SİBER GÜVENLİK YASASI CAN YAKACAK

Geçen yıl Bremen’de öğrenciyken kurslarla alakalı bir eksiklik dikkatimi çekmişti; çok fazla konuda kurs vardı ancak Gizlilik ve Güvenlik başlığı altındaki kurslar ne tatmin edici ne de sayıca yeterliydi. Bu sebeple bu sene için “Web Uygulama Güvenliği 101” isminde bir kurs açmak istediğimi Bremen’deyken Veronika ile paylaştım. Bu yıl kurs başvuruları açıldığında da başvurdum. Böyle bir konu onlar için şaşırtıcı, ilgi çekici ve farklıydı; sonuç itibariyle kabul ettiler. Bu orada ilk kursum olacaktı ve pratiği fazla teoriği az bir kurs planlamıştım; bu amaçla az sayıda öğrenci ile çalışmayı tercih ettim. Veronika da dahil olmak üzere kursa katılmak isteyen oldukça fazla kadın oldu. Sonuç itibari ile 3 günlük web uygulama güvenliğine giriş niteliğinde bir kurs yaptım.

Uygulama için elimde yeterli teknik laboratuar  da bulunduğundan anlattığım hemen hiçbir şey havada kalmadığını gördüm. Kısacası öğrencilerim ellerini suya sabuna soktular ve harika uygulamalar yaptılar. Ders onlar için çok eğlenceliydi çünkü hep macera hikayeleri olarak anlatılan saldırı türlerinin gerçek hayatta bir saldırgan tarafından nasıl kullanıldığını saldırgan koltuğuna oturarak öğrendiler. Tabi ki ben de ders verirken oldukça keyifli zaman geçirdim; çünkü karşımda anlattıklarımı ilgiyle dinleyen, yaratıcı sorular soran ve yaratıcı çözümler üreten öğrenciler vardı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”3″]

Kendi adıma kursu bu şekilde güzel bitirmiş olmanın ve Informatica Feminale’de ilk güvenlik kursunu açmış olmanın gururunu yaşıyorum. Etkinlik 28 Ağustos’a kadar devam edecek ve sonrasında hemen önümüzdeki yıl için hazırlıklara başlanacak. Informatica Feminale önümüzdeki yıl kapılarını daha fazla Türk kadınına açmaya hazırlanıyor; ben de yeniden siber güvenlik alanında bir kurs açmak ve kadınları da artık bu işe bir noktadan dahil etmek amacıyla bir fark yaratmak için hazırlanıyorum.

Bu yılki kurs listesi: https://www.informatica-feminale.de/en/summer2015/Programm_eng.php

Geçen yıl yazdığım yazı için: http://www.kadinyazilimci.com/informatica-feminale-2014/

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu