haber

Kan davalılar artık dark web’de: Kimlik numarası ile hasım aranıyor!

Dark web’de sık karşılaşılmayan bir paylaşım, önemsiz gibi gözüken kişisel verilerin kötü niyetli kişilerin ellerinde nasıl kullanılabileceğini gözler önüne serdi.

TC kimlik numarası ve adres gibi bilgiler üzerinden can güvenliğinin tehlikeye düşebileceğini gösteren örnek, siber farkındalığın güçlendirilmesi ve çalınan verilerimiz üzerinden başımıza neler gelebileceğini gösteriyor.

“Kan davası var”

Dark web platformlarından birinde gerçekleşen olayda Türkçe konuşan ‘Domaldnero’ isimli tehdit aktörü, aralarında ‘hasımlık’ ve ‘alacak-verecek’ davası olan bir kişinin TC kimlik numarasını paylaşarak adresinin bulunmasını istedi. İlanın başlığında kan davası ifadesinin geçmesi dikkat çekti.

Tehdit aktörünün isteğine cevap veren ‘3MR3’ isimli bir başka tehdit aktörü, bilgileri 2015’ten sorgulattığını söyleyerek adresi istenen kişinin, TC, ad-soyad, ana-baba adı, doğum tarihi, cinsiyet, nüfus ili, nüfus ilçesi ve adres bilgilerini herkese açık olarak paylaştı.

Söz konusu paylaşımı alıntılayan ‘Yakup57’ isimli bir başka tehdit aktörü ise,’3MR3′ adlı üyenin paylaştığı bilgilerin güncel olmadığını belirterek kişinin telefon, iş yeri, iş yeri adresi, ev adresi, anne, eş ve çocuklarının
ad-soyadları olmak üzere çeşitli bilgileri yayımladı.

“TC KİMLİK NUMARAM ÇALINSA NE OLACAK?”

Dark web’de yaşanan bu hadise, ortaya çıkan bazı soruların gerçeklik zemininde ele alınmasının gerekliliğini gösteriyor. Örneğin, ‘Uzak gelecekte olabilecek ve şimdilik hayali olan bir zarar veya tehdit tarafından etkilenmenin güç olduğu’ gibi bir dürtüyle sorulan ancak bir hayli ‘afaki’ olmayan ‘TC kimlik numaram çalınsa ne olacak’ sorusu, tehdit aktörlerinin gerçekliği.

Otellerde kimlik fotokopisini vermek zorunda değilsiniz

Kişisel verileriniz, internette bıraktığınız dijital izler olmakla birlikte, bu izleri takip eden, etmeye çalışan tehdit aktörlerinin varlığı da bir gerçek. Bu izler takip edildiğinde de başımıza gelebilecekler ‘hayali’ olmaktan çıkıp
bir ‘gerçekliğe’ bürünüyor.

Uzak gelecekte başımıza gelebilecek zararlardan kopuk bir biçimde hayali bir zemine kat çıkan ‘TC kimlik numaram çalınsa ne olacak’, ‘Verilerim çalınsa ne olacak’ gibi soruların gerçeklikle temas etmesi gerekiyor.
Bahsettiğimiz gerçeklikle temas ise herhangi bir olay yaşanmadan önce siber farkındalığın oluşması.

SİBER FARKINDALIĞIN GÜVENLİĞİNİZE VERDİĞİ DESTEK

Yukarıdaki sorular gerçeklikle ele alındığında harekete geçmek, önlem almak veya en azından farkındalık kazanmak olası hâle geliyor. Verilerimizi koruma yükümlülüğü veren çeşitli yerlerden yaşanan sızıntılara karşı
verdiğimiz tepki, internet üzerinde gezindiğimiz, ziyaret ettiğimiz veya üye olduğumuz sitelere karşı aldığımız güvenlik önlemleri, uygulamalara verdiğimiz izinler, iki faktörlü doğrulama önlemleri, güçlü parolalar,
farkındalığın çeşitli biçimleri.

Taramadan önce düşünün: QR kodlarını güvenli kullanmanın yolları

Özellikle günümüzde dolandırıcılık, şiddet, taciz gibi durumların artması göz önüne alındığında bıraktığımız izleri olabildiğince asgari seviyede tutmak, internet ortamında kendi güvenliğimizi yaratmak, yaşanabilecek tehlikeleri de en aza indirmede yardımcı oluyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: