haber

Danimarka yargısı yanlış cep telefonu verileri nedeniyle yüzlerce kişiye ‘pardon’ diyecek

telefon lokasyon verileri

Danimarka’da yetkililer, delil olarak sunulan cep telefonu izleme verilerindeki hatalar nedeniyle 10.000’den fazla mahkeme kararını gözden geçirmeyi planladıklarını belirtti. Hatalar ve bunların olası sonuçları araştırılırken başsavcı da pazartesi günü savcıların ceza davalarında cep telefonu verilerini kullanımını iki aylık bir süre ile durdurma talimatı verdi.

Adalet Bakanı Nick Haekkerup yaptığı açıklamada “Bu durum hukuk sistemimize olan güvenimizi sarstı” ifadesini kullandı. İlk hata, telefon şirketlerinin ham verilerini polis ve savcıların bir kişiyi suçlu konumuna düşürecek delillere dönüştürebilme ihtimalinin olduğu sistemde tespit edildi. Dönüştürmeler esnasında sistem bir cep telefonunun bulunduğu yere ait daha az detaylı bir görsel oluşturmak suretiyle bazı bilgileri dahil etmeme durumunda kaldı. Hata, mart ayında ulusal polisin keşfetmesiyle düzeltildi.

Başsavcı Jan Reckendorff, kaydedilen ikinci hatada ise olayın şu şekilde geliştiğini aktardı: “Bazı cep telefonu izleme verileri, telefonları yanlış cep telefonu kuleleri ile eşleştirdi. Bu da potansiyel olarak masum insanları suç mahalli ile ilişkilendirmek anlamına geliyor” Danimarka devlet televizyonuna açıklama yapan Reckendorff bunun çok ciddi bir durum olduğunu belirterek “İnsanları hapse gönderen yanlış bilgilerle yaşayamayız” dedi.

Yetkililer, sorunların kısmen polisin I.T. sistemleri, kısmen de telefon şirketlerinin sistemlerinden kaynaklandığını ifade etti. Bir telekomünikasyon sektörü temsilcisi ise telefon şirketlerinin bu hatalara nasıl yol açmış olabileceklerini anlayamadıklarını söyledi.

Ulusal polis, hataların 2012 yılına dayanan 10 bin 700 davayı ilgilendirdiği belirledi ancak hatalı verilerin herhangi bir kararda belirleyici bir faktör olup olmadığı henüz net değil. Adalet bakanı, neden olabileceği hukuki sorunların kapsamını takip etmek ve etkilenmiş olabilecek davaların incelemesini izlemek için bir yürütme kurulu kurdu.

İLGİLİ HABER: İngiltere’de polise çalışan adli biilişim şirketi hacklendi deliller tehlikede

Adalet Bakanlığı parlamentoya gönderdiği bir yazıda incelemelerin, halihazırda mahkemesi devam edenler, hapis cezasına çarptırılan kişilere ilişkin kararlar ve savunma avukatları tarafından açılan davalarla başladığını kaydetti. Yazıya göre her bir inceleme mahkemeye ve davanın savunma avukatına gönderilecek ve gerekirse yeniden yargılama yapılacak.

Başsavcılık’tan bir sözcü Danimarka’nın Avrupalı yetkililere hatalar hakkında bilgi verdiğini, ancak diğer ülkelerdeki davalar ya da soruşturmalar ilişkin bir bilgisi olmadığını ifade etti. Danimarka Hakimler Birliği Başkanı Mikael Sjoberg, veri hatalarının Danimarka’da yanlış kovuşturmalara yol açabileceği fikrinin huzursuz edici olduğunu belirterek ekledi: “Verdiğimiz kararların doğruluğunu sorgulatarak bizi oldukça müşkül bir duruma soktu”

Uzmanlar, ülkedeki cep telefonu alıcıları verilerine dayanarak kaç kararın verildiğine dair istatistikler bulunmadığını, ancak verilerin genellikle başka kanıtlarla birlikte kullanıldığını ve mahkemenin kararını her iki yönde de belirleyebileceğini söylüyorlar.

Danimarka Barosu ve Hukuk Derneği’nin Ceza Hukuku Komisyonu Başkanı Karoline Normann, avukatların cep telefonu verilerinin önemini tartışırken, tipik olarak sistem hataları ortaya çıkmadan önce doğruluğunu sorgulamadıklarını söyledi. Normann, avukatların artık “objektif görünebilen delillerin illa yüksek kanıt değeri taşımak zorunda olmadığını anlamak durumunda olacaklarını söyledi.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: