ElectionHacking

Facebook Rus müdahalesini ört bas etmek için binlerce gönderiyi sildi

Uzmanlar, Rus ajanlarının ABD’deki seçimlere müdahale ederken sosyal medya araçlarını kullanmasının boyutunu arıştıtırken Faceboook’un tartışmalara konu olan ve Rus ajanları tarafından üretilen gönderileri yok ettiği açıklandı.

Sosyal Medya Analisti Jonathan Albright ekim ayının ilk haftasında Rus dezenformasyon kampanyasının boyutunu ortaya koyan bir araştırma yayınlamıştı. Sözkonusu araştırma Rus ajanların ABD’deki seçimleri etkilemek adına kullandığı yöntemlerin boyutunun bilinenden çok daha fazla olduğunu ileri sürüyordu. Facebook, Ruslar tarafından satın alınan reklamların 10 milyon kişi tarafından okunduğunu öne sürmüştü.

Rapora göre ise bu reklamları okuyan kişi en az iki katı büyüklükte. Albright, raporu yayınladığının ertesi günü Facebook tarafından arandı. Sosyal medya uzmanı, Facebook’tan üç yetkili ile görüşmesini içtenlikle karşıladığını söylemekle birlikte olumsuz bir noktaya dikkat çekti. Zira Facebook yetkilileri telefon açmaktan daha fazlasını yapmışlardı.

İlgili haber>> 100 bin dolar verin, Facebook ile seçim sonucu değişsin!

Yapılan şuydu: Facebook gönderileri ve bunlarla ilgili verileri internetten silmek. Silmek şu anlama geliyordu: Bundan sonra ne Albright ne de başka bir araştırmacı, önemli ayrıntılar içeren bir çalışma ve analiz yürütemeyecek çünkü elinde analiz edecek bir veri kalmadı. Silinen bilgilerin kamu menfaatine veriler olduğuna ve hazine değerinde olduğuna dikkat çeken Albright, “Bu veriler bize puzzle’ın bazı eksik parçalarını tamamlama imkanı vermişti.”

Facebook gönderilerin silindiği iddialarına itiraz etmedi ancak ne olup bittiğine dair farklı bir açıklama yaptı. Şirket sadece Albright’a daha baştan ulaşmaması gereken bilgilere erişmesine izin veren sistem açığını düzelttiklerini açıkladı. Facebook söz konusu açığın CrowdTangle adı verilen bir sosyal medya analizi aracında bulunduğunu açıkladı.

İlgili haber>> Kremlin’in tuzağına Twitter da düştü

CrowdTangle, reklamcılara Facebook ve Instagram kampanyalarındaki performanslarını (gönderiler ne kadar beğenildi, paylaşıldı ya da yorum yapıldı gibi) ölçmeye imkan veriyor. CrowdTangle’da bir sistem açığı tespit ettiklerini ve bunu düzelttiklerini söyleyen Facebook yetkilileri, bu açığın kullanıcıların aktif olmayan Facebook sayfalarının önbellekteki verilerini görmesine imkan verdiğini ifade ettiler.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için doldurunuz!

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: