Efsane Hackerlar

Trollerin Atası: Andrew Auernheimer

Tam adı Andrew Alan Escher Auernheimer olan efsane hacker, nam-ı diğer Weeve, 1985 yılında Amerika’da dünyaya geldi. “Gri şapkalı” hacker olarak kabul edilen Auernheimer kazandığı ünü, çoğu kez Amazon ve AT&T gibi dünyanın saygın firmalarının internet sistemlerine karşı gerçekleştirdiği siber saldırılara borçlu. 2011 yılında FBI tarafından yakalanan ve örgüt üyeliğinden uyuşturucu bulundurmaya kadar sayısız suçla yargılanan Auernheimer, hakkında “trol” nitelendirmesinin ilk kez kullanıldığı hacker olarak biliniyor ve eleştirel siyasi duruşunu siber saldırılar üzerinden yansıtması nedeniyle dikkat çekiyor.

Auernheimer’in bilinen en önemli eylemlerinden biri, 2009 yılının Nisan ayında Amazon’un websitesine yaptığı siber saldırı olarak kabul ediliyor. Amazon’a yapılan saldırı, dünyanın ilk ve en büyük online alışveriş sitesine yapılmasından daha ilginç kılan detay ise, Auernheimer’ın saldırıyı yapma nedeni; yani Amazon’un geyler üzerine yazılmış kitapları pornografi sınıflandırmasıyla satıyor olması. Amazon saldırıyı gerçekleştirenin Auernheimer olmadığını iddia etse de, şüpheler Auernheimer ve Auernheimer’ın üyesi olduğu The Organization (Örgüt) isimli hacker grubu üzerinde yoğunlaşmıştı. Yaptığı bir açıklamayla saldırıyı üstlenen Auernheimer, Amazon’un iddialarını da çürümüş oldu. Times’ın Auernheimer’ı tanıtan ve politik tepkisini siber saldırılar yoluyla göstermesinden bahseden bir yazı yayınlamasıyla, Auernheimer ABD’nin ünlü hackerlarından biri haline gelmişti.

iPad data breach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Auernheimer, bilgisayar uzmanlarından oluşan Goatse Security isimli bir grubun üyesiydi. Grup dünyanın önde gelen telefon şirketlerinden biri olan AT&T’nin sisteminde bir açık bulmuş ve 114 bin IPad kullanıcısının maillerinin bu açık sebebiyle ortaya çıktığını tespit etmişti. AT&T’yi bilgilendirmeden önce Gawker Media’ya bu konu hakkında açıklama yapan grup, bu açığı kullanarak pek çok ünlü ismin yanı sıra siyasetin ve ordunun önde gelen yetkililerinin kişisel bilgilerini de ele geçirmişti. Goatse Security uzmanlarının bu girişimi, “Bilgisayar sistemlerindeki açıklar ifşa edilmeli mi?” tartışmalarını yeniden alevlendirmiş ve AT&T’nin itibarını zedeleyen bir duruma yol açmıştı. Auernheimer ise medya vasıtasıyla yaptıklarının doğruluğunu savunuyor ve “Biz iyi çocuklar olmaya çalışıyoruz” şeklinde açıklamalar yapıyordu. Tartışmalar devam ederken, FBI Ocak 2011’de Goatse Security ve Auernheimer hakkında soruşturma açtı.

FBI soruşturmasının başlatılmasından kısa bir süre sonra, Auernheimer’ın evi FBI ve yerel polis güçleri tarafından arandı ve Auernheimer gözaltına alındı. Fakat ünlü hackerın göz altına alınma nedeni AT&T soruşturması değil, evinde bulundurduğu sayısız uyuşturucu maddeydi. 3 bin dolar kefaletle serbest bırakılan Auernheimer, kısa bir süre sonra AT&T davası nedeniyle yeniden tutuklama kararıyla karşı karşıya kaldı. Üstelik mahkeme Auernheimer’ın işlediği iddia edilen birçok internet üzerinden kimlik dolandırıcılığı suçu nedeniyle ünlü hackerı zorlu bir dava sürecine sokmuştu. Sosyal medya üzerinden var gücüyle AT&T davasında haklı olduğunu savunan Auernheimer, kendini Aaron Swartz’la özdeşleştiriyor ve “Eğer biz de toplumun ayrıcalıklı sınıfında olsaydık, örneğin Arkansas’ta bir harabede yaşamıyor olsaydım, başımıza bunlar gelmeyecekti,” diyordu. Kasım 2012’de Wired’da yayınladığı makalede ise ceza sistemini eleştiriyor ve “Bu durumda hackerlar sistemdeki açıkları kimseyle paylaşmamalı,” sözleriyle sitem ediyordu. 18 Mart 2013 tarihinde 41 ay hapis cezasına ve 73 bin dolar para cezasına çarptırılan Auernheimer’ı, George Washington Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Orin Kerr gönüllü olarak savunuyordu. Auernheimer, 11 Nisan 2014 tarihinde, şifre dolandırıcılığı yapmadığı, yalnızca sistem açıklıklarını tespit ettiği göz önünde bulundurularak serbest bırakıldı.

EFSANE HACKER DİZİSİNİN DİĞER YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ

LiveJournal’da blog yazıları yazan Auernheimer, sık sık etnik ve kültürel konularla ilgili eleştirilerini kaleme alıyordu. Auernheimer Amerikalı Gey Zenciler adlı anti-blog trol grubunun başkanlığını yapıyordu. Childish Gambino mahlaslı ünlü rapçi Donald Glover’ın Because the Internet adlı albümünde The Biggest Troll (Andrew Auernheimer) isimli bir şarkıyla desteklediği Auernheimer, Rolling Stones gibi birçok ünlü grubun ve şarkıcının söylediği şarkılardaki homofobik ve ırkçı ifadeleri bulup blog yazılarında eleştirmeye ya da diğer bir değişle “trollemeye” devam ediyor.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir Yorum

  1. EFSANE HACKER DİZİSİNİN DİĞER YAZILARI İÇİN TIKLAYINIZ. Şunu kaldırın lütfen insanın hevesini kaçırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu