Efsane Hackerlar

Richard Pryce: KGB’den daha tehlikeli 16 yaşındaki hacker

Bir önceki yazıda 3.Dünya Savaşı’nı çıkarabilecek iki hackerdan birisi olarak Mathew Bevan’dan bahsetmiştik. Bu yazımızda ise bu iki hackerdan diğeri olan Richard Pryce’dan bahsedilecektir. Mathew Bevan’ın arkadaşı olan Pryce, namı diğer Datastream Cowboy, arkadaşı gibi İngiliz bir hackerdır. Takım arkadaşı ile birlikte Amerikan savaş simülasyonları ve Kore Atom Araştırma Enstitüsü’ne erişim sağlamışlardır.

3. Dünya Savaşı’nı çıkartacak iki hackerdan biri: Mathew Bevan

Pryce 16 yaşında 750 Pound’luk bilgisayarı ile İngiltere’ de odasından Amerika’ nın çok gizli güvenlik kuruluşlarına sızmayı başarmıştır. Amerikan savunma ve silah sistemlerini hackleyen çocuk yaştaki bilgisayar korsanı bu sistemlere ait yapay zeka dosyalarını ve savaş yönetim dosyalarını siler.

Pryce Amerikan Senatosu tarafından KGB’den daha tehlikeli, Amerikanın bir numaralı güvenlik tehditi, bilinmeyen bir casus olarak nitelendirilmiştir ve bu suçlamalardan dolayı Pryce yargılanmıştır. Ancak Pryce’ın avukatı, bunun bir okul çocuğu şakası olduğunu, 6 aylık bir deneyim ve internetteki bilgileri kullanarak ABD gizli ağlarına girilebileceğini belirterek Pryce’ı savunmuştur. Avukatlara göre bu durumun zayıf güvenlik sebeplerinden dolayı meydana geldiğine inanmaktadırlar. Pryce bu savunmalardan sonra mart ve nisan 1994’de yetkisiz bilgisayar sistemlerine erişim sağlamak suretiyle 12 suçtan suçlu bulunarak 1200 pound ve artı 250 pound olmak üzere 1450 pound para cezası verilmiştir.

ÇOCUK HACKER ŞİMDİ CEO OLDU

Pryce’ın ele geçirdiği sistemde balistik silahlar, savaş uçakları dizaynları, maaş bordroları, üretim bilgileri, kişisel kayıtlar ve mailler gibi bir çok önemli bilgi bulunmaktaydı. Bunları yaparken ise o Royal College of Music okulunda okuyordu.

Bu olaylar karşısında pişman olsa gerek tutuklanırken göz yaşlarını tutamadığından bahsedilmiştir. Pryce hakkında sınırlı bilgi bulunmaktadır. 16 yaşında karışmış olduğu bu siber olay ve sonrasındaki adli olaydan bahsedilmiştir. Daha sonra ise herhangi bir siber olaya karıştığından bahsedilmemiştir. Şimdilerde büyük bir sigorta şirketinin Avrupa  bölgesi CEO’ su olarak görev yapmaktadır.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu