ABDDijital Güvenlik

Zoom’dan kritik güvenlik adımı: Uçtan uca şifreleme geliyor

Koronavirüs salgını sonrası dünyanın önemli ölçüde uzaktan eğitim ve çalışma modeline geçmesi, ABD’li iletişim teknolojisi firması Zoom’un üye sayısında rekor bir yükselişe neden oldu. Değişimle beraber uygulamaya çeşitli nitelikler ve güncellemeler geldi. Zoom şimdi ise güvenlikle ilgili önemli bir adım atarak “Uçtan uca şifreleme”ye geçiyor.

Pandemi başladıktan bu yana toplantılar yapmak için en sık kullanılan platformlardan biri de Zoom olmuştu. Gelen taleple hızlı bir büyüme yakalayan Zoom, sürekli olarak güncelleme ve geliştirmeler yapmak için çalışıyor. Zoom ekipleri, ‘uçtan uca şifreleme’ özelliğini getirerek, üçüncü kişilerin toplantılara erişimini engellemek istiyor.

Uçtan uca şifreleme özelliği aslında Signal gibi şifreli mesajlaşma platformlarının temelini oluşturan iMessage ve WhatsApp’ta varsayılan özellik olarak mevcut. Facebook Messenger’da da isteğe bağlı özellik olarak kullanımda. Ancak uçtan uca şifreleme özelliği, görüntülü sohbet seçenekleri için daha az kullanılıyor. Örneğin Apple, FaceTime’da 32 katılımcıya izin veriyor, WhatsApp bir seferde sekiz kişiye izin veriyor. Signal ise yalnızca bire bir çağrıları şifreleyebiliyor. Zoom ise, 200’e kadar katılımcının uçtan uca şifrelemeyle görüşmeler yapmasına izin verecek.

KEYBASE’İ SATIN ALDILAR

Mevcut durum böyleyken, Zoom ekipleri, kriptografi dünyasından yüksek profilli danışmanları getirerek ve uçtan uca şifrelemede uzmanlaşmış bir şirket olan Keybase’i satın alarak bir ‘harcama çılgınlığı’ başlattı. Bu çılgınlık meyvesini Ekim ayı sonunda verdi ve Zoom nihayet güvenlik vaatlerini yerine getirdi.

Aslında Zoom’un şu an kullanıma soktuğu ‘uçtan uca şifreleme’ özelliği 30 günlük teknik bir ön izlemeyi oluşturuyor. Şirket önümüzdeki yıl boyunca uygulamayı iyileştirmeye devam edecek. Ancak henüz ilk günlerinde olsalar da güvenlik için önemli bir adım olduğu kesin.

Zoom’un uçtan uca şifrelemeyi tüm kullanıcılara sunacağı onaylanmış olsa da, bu özellik varsayılan olarak etkinleştirilemeyecek. Zoom yetkilileri, uçtan uca şifrelemenin etkinleştirilmesinin, hizmetin bazı işlevlerini sınırladığını ve bu nedenle, kullanıcıların bu özelliği gerektiğinde, manuel olarak etkinleştirmesi gerektiğini açıkladı.

Bu arada şifrelemenin ‘sihirli’ olmadığını unutmayın. Herhangi bir uygulamada konuştuğunuz kişiler uçtan uca şifreleme olsa da konuştuklarınızı paylaşabilir.

 

İki yıl sonra ortaya çıktı: Apple, uçtan-uca şifrelemeden neden vazgeçti?

BAZI ÖZELLİKLERLE UYUMLU DEĞİL

Uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirmek çeşitli aksaklıklara neden olabilir. Bunlardan bazıları tüm çağrı katılımcılarının masaüstü uygulamasından, mobil uygulamasından (internet tarayıcısından değil) arama yapmalarıdır. Canlı trankripsiyon, tartışma odaları, anket, bire bir sohbet gibi bazı özellikler de uçtan uca şifreleme özelliğiyle uyumlu değil. Ayrıca kimse davet etmeden de toplantılara katılamıyorsunuz.

Ek olarak aktif olan bir Zoom hesabına ihtiyacınız var. Ancak Zoom yetkilileri önce uçtan uca şifreleme özelliğinin ‘ücretli üye’lere açılacağını belirtmiş ancak sonra bir de ‘ücretsiz kullanım’ özelliği getirdiklerini duyurmuştu. Ücretsiz kullanımdan yararlanmak için de bir defalık olmak üzere ek kişisel veriler paylaşmak gerekecek. Örneğin hesap doğrulama sürecinde bir telefon numarasının doğrulanması gibi.

UÇTAN UCA ŞİFRELEME KULLANIM KILAVUZU

Bunların haricinde, eğer her şey size uygun görünüyorsa Zoom’un uçtan uca şifrelemesini nasıl kullanacağınızı anlatalım. Hangi platformda kullanırsanız kullanın, talimatların aynı olduğunu unutmayın.

Eğer bireysel olarak kullanıyorsanız, Zoom hesabınızda oturum açın. Ayarlar bölümünden Toplantı kısmını tıklayın. Şifreleme kısmından, uçtan uca şifreleme kullanımını ‘izin ver’ seçeneğiyle aktifleştirin. Sizden doğrulama isteyecektir. Her şeyi hallettikten sonra özelliği aktifleştirebilirsiniz. Eğer tüm bunlar devre dışı bırakılmışsa, sizi davet eden ‘yönetici’ bu özelliği devre dışı bırakmıştır. Ancak yine de varsayılan şifreleme kısmını aktifleştirebilirsiniz ki varsayılan şifreleme kısmı da çoğu durumda işinize yarar. Yine de belirli aramaları uçtan uca şifrelemeyle yapabilirsiniz.

Uçtan uca şifrelemenin etkin olduğundan emin olmak için, ekranınızın sol köşesini kontrol edebilirsiniz. Zoom, uçtan uca şifreleme özelliğinin çalıştığını bildirmek amacıyla toplantı ekranının sol üst köşesinde yeşil bir kalkan logosu ekleyecek.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: