Dijital Güvenlik

Türkiye WhatsApp’ın gizlilik politikası itirazını reddetti

Türkiye'den WhatsApp'ın gizlilik politikasına mahkeme engeliTürkiye‘de Rekabet Kurulunun WhatsApp’ın gizlilik politikasıya ilgili karara geçici tedbir uygulamasının ardından Facebook’un yaptığı itiraz adli makamlarca reddedildi.

Ankara 4. İdare Mahkemesi, WhatsApp’ın veri paylaşımını içeren güncellemesine ilişkin Rekabet Kurulunun aldığı geçici tedbir kararının yürütmesinin durdurulması için Facebook’un yaptığı başvurunun reddine karar verdi.

WhatsApp, 4 Ocak’ta gizlilik politikasını değiştirmiş ve kullanıcılarına değişiklik için gerekli olan güncelleme için bildirim yollamıştı.

Rekabet Kurumundan çarpıcı WhatsApp uyarısı: Tüketiciyi sömürüyorlar

Yeni ilkeler hesap bilgileri, mesajlar, konum bilgileri gibi kişisel verilerin diğer Facebook şirketleriyle paylaşılmasına izin veren yeni koşulların onayı için kullanıcılara 8 Şubat’a kadar süre verilmişti. 

WhatsApp’ın bildirimine göre yeni koşulları kabul etmeyen kullanıcılar uygulamayı kullanamayacaktı.

REKABET KURULU GEÇİCİ TEDBİR KARARI ALMIŞTI

Rekabet Kurulu söz konusu gizlilik politikası değişikliği hakkında 11 Ocak 2021’de geçici tedbir kararı almıştı.

Kurulun kararında WhatsApp verilerinin diğer Facebook firma, ürün ve verilerine bağlanması, Facebook’un tüketici iletişim hizmetleri pazarındaki gücünü internet reklamcılığı alanındaki rakiplerinin faaliyetini zorlaştıracak şekilde kullanması, aşırı veri toplanması ve verinin başka hizmetler için kullanılmasının tüketicinin sömürülmesine yol açması gibi endişelere yer verilmişti.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu