Dijital Güvenlik

Türkiye, sosyal medya şirketlerine 10’ar milyon TL ceza kesti, peki şimdi ne olacak?

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yeni sosyal medya yasası çerçevesinde Türkiye’de resmi temsilcilik açma şartını uygulamayan aralarında Facebook, Instagram, Periscope, TikTok, YouTube, Twitter’ın da bulunduğu firmalara 10’ar milyon TL ceza verildiğini bildirdi.

Ömer Fatih Sayan, Twitter hesabından yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren ve halk arasında sosyal medya yasası olarak bilinen 7253 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle Türkiye’de faaliyet gösteren ve günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yabancı kaynaklı şirketlere uymaları gereken bazı kuralların iletildiğini belirtti..

Şirketlerin yükümlülükleri yerine getirmeyi ve Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmesi durumunda kesilen cezanın dörtte birinin tahsil edileceğini söyleyen Sayan, aynı zamanda reklam yasağının da kaldırılacağını ve internet trafiği bant genişliğine yapılabilecek müdahalenin de sonlandırılacağını duyurdu.

‘Sosyal Medya Yasası’ yürürlüğe girdi, hayatımızda neler değişecek?  

TEMSİLCİLİK AÇMAYAN ŞİRKETLERİ BEKLEYEN AŞAMALAR

Şirketlere bu alanda kesilen ilk ceza, beş aşamalı sürecin ilk adımı olarak uygulandı. Sosyal medya şirketleri, Türkiye’de hala temsilcilik açmaması durumunda, reklam yasağı ve bant genişliği sınırlandırması da dahil dört aşamalı tedbirlerle karşılaşacak.

Sayan sosyal medya şirketlerine uygulanacak aşamaları şu şekilde sıraladı:

1-Yükümlülüklerini yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcılarına 10 milyon lira idari para cezası uygulanacak.

2-Bu cezanın tebliğinden itibaren 30 gün içinde de yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, bu defa 30 milyon lira idari para cezası kesilecek.

3-İkinci kez verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülük de yerine getirilmezse reklam verilmesi yasaklanacak.

4-Reklam yasağı kararından itibaren 3 ay içinde yükümlülükler yerine getirilmezse internet trafiği bant genişliği % 50 daraltılacak.

5-Yükümlülüğe uymamakta ısrar eden sosyal ağ sağlayıcının internet trafiği bant genişliği yüzde 90 daraltılacak.”

KAYNAK: BBC TÜRKÇE

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu