Dijital Güvenlik

Dünyanın önemli siber tehdit platformlarından Abuse.CH’nin kurucusu hikayesini Siber Bülten’e anlattı: Her şey bir blogla başladı

Tehdit istihbaratıının önemli ismi Roman Hüssy, Siber Bülten'e konuştu.Tehdit istihbaratının önemli isimlerinden Roman Hüssy, her geçen gün siber saldırı yüzeyinin genişlediğini hatırlatarak tehditlere karşı uluslararası iş birliğininin önemine dikkat çekti. 

Siber Bülten’e konuşan abuse.ch girişiminin kurucusu İsviçreli tehdit istihbaratı uzmanı, önemli açıklamalarda bulundu:

Siber Bülten: abuse.ch girişimini başlatmaya nasıl karar verdiniz?

Roman Hüssy: Aslında biraz tesadüfi gelişti. 15 yıldan fazla önce çeşitli IT konuları hakkında blog yazmaya başladım. Bu yazılar arasında okuyuculardan en çok ilgiyi gören yazıların siber güvenlikle ilgili olduğunu fark ettim. Birçok okuyucunun siber güvenlikle ilgili olduğunu keşfettim.

Siber Bülten: Girişimin arkasındaki fikir nedir?

Roman Hüssy: Siber güvenlik şirketlerinin, güvenlik uzmanlarının, hükümetlerin ve kolluk kuvvetlerinin siber tehditler hakkında güvenilir, hayata geçirilebilir teknik bilgileri aradıklarını anladım.

Bu yüzden geçen 15 yılda güvenlik araştırmacılarının böyle bilgileri paylaşabileceği birçok açık tehdit istihbaratı (Open Threat Intelligence) platformu kurdum ve yayımladım.

Siber Tehdit İstihbaratının gözdesi: OpenCTI nedir?

Amaç mümkün olduğunca çok kuruluşu ve internet kullanıcısını korumak. Aynı zamanda güvenlik güçlerine de tehdit aktörlerini tespit etmekte yardımcı olmak.

Siber Bülten: abuse.ch girişiminin nasıl bir endüstri olmasını umuyorsunuz?

Roman Hüssy: İlk başta, abuse.ch benim boş vakitlerimde internet kullanıcıların faydası için kâr amacı gütmeden yürüttüğüm özel bir girişimimdi. 

Bununla beraber proje hızlı bir gelişme gösterdi. Proje bugün sadece platformlar geliştirmiyor  tehdit avı da gerçekleştiriyor ama aynı zamanda milyon dolarlık rakamlarla ifade edilen büyük bir alt yapıyı da koruyor.

“PLATFORM MİLYONLARCA KİŞİYE HİZMET VEREN FİRMALARCA KULLANILIYOR” 

Siber Bülten: Bu kadar yıl sonra abuse.ch girişiminin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Roman Hüssy: 2021’den bu yana proje İsviçre’de Bern Uygulamalı Bilimler Üniversite’sinin (BFH) ev sahipliğini yaptığı kâr amacı gütmeyen bir araştırma projesiydi. 

Projenin alt yapısı ve personel giderleri tamamen bağışlara dayanıyor.   

Şu anda her gün milyonlarca internet kulllanıcısına hizmet veren birçok güvenlik ürünü satıcısı ve tehdit istihbaratı firmaları abuse.ch tarafından sağlanan bilgiyi kullanıyor. Ama bizim sağladığımız tam olarak bilgi değil. Mesela İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu (ICANN) ve AB Komisyonuna da teknik uzmanlığımızla destek veriyoruz.

Siber Bülten: Şu anda girişim içim kaç kişi çalışıyor?

Roman Hüssy: Kısıtlı finansal kaynaklardan dolayı çalışanlar ben ve bizzat kendim sadece…

Siber Bülten: Kaç sponsorunuz var?

Roman Hüssy: Abuse.ch girişimine sponsorluk desteği veren 15 kuruluş var. Sponsorlar arasında bazı akademik kuruluşlar da var.

Siber Bülten: Onlarla nasıl bir ortaklık ya da iş birliğiniz var?

Roman Hüssy: Akademik kuruluşlara siber tehditler konusunda araştırmalara destek olması için geniş çaplı veri setleri sunuyoruz.

“ULUSLARARASI SİBER OPERASYONLARA KATILDIK”

Siber Bülten: Abuse.ch’nin daha önce yürüttüğü bir indirme (take down) operasyonu oldu mu?

Roman Hüssy: 2014 yılında, ABD Adalet Bakanlığı ile Game “Gameover ZeuS” ve “Cryptolocker” botnetine yönelik operasyona katıldık.

2015’te ise FBI ile Bugat botnetine yönelik operasyona katıldık.

Ayrıca network operatörlerinin ve hosting hizmeti veren firmaların istismar raporlarına ne kadar zamanda tepki verebildiğini ölçüyoruz. En güncel istatistikler internet sitemizde yer alıyor.

Siber Bülten: Abuse.ch bilgi platformunun bilgi paylaşımında kaliteyi nasıl geliştirdiniz?

Roman Hüssy: Yazılımı büyük kısmını ben boş vaktimde geliştiriyorum. Bununla beraber platformlarımızı geliştirmek için sıklıkla açık kaynak yazılım kullanıyoruz.

Siber Bülten: Siber güvenlikte tehdit istihbaratının en temel sorunlarından biri olduğu dikkate alındığında, abuse.ch gibi açık kaynak platformların problemin çözümünde ne ölçüde işlevsel olacağını düşünüyorsunuz?

Roman Hüssy: Siber tehdit istihbaratı bugünlerde önemli bir iş haline geldi. Bu tarz veri satan çok firma var.   

Böyle satıcılara bilgilerimizi ticari olarak kullanma hakkı veriliyor. Biz de internet kullanıcılarının faydası için bu tür bir paylaşımı ücretsiz olarak gerçekleştirmek istiyoruz. 

SOCRadar: Dark Web’de Türkçe konuşulan grupların sayısı artıyor

Siber Bülten: Açık kaynak platformlarıyla ve tehdit istihbaratı firmaları arasında bir rekabet var mı?

Roman Hüssy: Öyle düşünmüyorum. Birçok tehdit istihbaratı firması abuse.ch’dan sağladıkları bilgileri ürünlerine ekliyorlar. Bu yüzden geniş bir kitleye ulaşıyoruz.

“ÇOĞU FİRMA BİR TIKLAMAYLA BÜYÜK SALDIRILAR GERÇEKLEŞTİĞİNDEN HABERSİZ”

Siber Bülten: Tehdit aktörleri kendi aralarında paylaşım ve iş birliği konusunda daha iyi olduğunu görüyoruz. Savunma alanında kuruluşların daha etkin bir iş birliği yapmasını engelleyen faktörler neler?

Roman Hüssy: IT güvenliği araştırmacıları arasında arka planda çok bilgi paylaşımı yapılıyor. Hepimiz daha iyi bir internet için mücadele ediyoruz. Asıl meselenin bazı firmaların siber güvenlikteki en iyi uygulamaları kullanmamalarından kaynaklandığını düşünüyorum.

Birçok şirket siber saldırıyla karşılaşmayacağına inanıyor. Dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir teknoloji meraklısının bir tıklamayla tüm internette tarayıp bulduğu zafiyetlere sahip cihazlara kitlesel saldırılar düzenleyebileceğini bilmiyorlar.

Siber Bülten: Siber tehditler her geçen gün daha da karmaşık bir hal alıyor. 15 yıldan fazla bir süredir tehdit alanını takip eden birisi olarak gelecek için tahminleriniz neler?

Roman Hüssy: Bunu söylemek zor. Hiç fidye yazılım saldırısı tahmin etmedim. Ne kadar çılgınca bir iş.

Genel olarak yakın zamanda herhangi bir ilerleme olacağını düşünmüyorum. Her gün daha çok cihaz internete bağlanıyor. Sonuç olarak saldırı yüzeyi büyüyor. Aynı zamanda güvenlik güçleri için bizim her gün gördüğümüz siber saldırılardan sorumlu tehdit aktörlerini yakalamak zor. Siber saldırılara karşı alt yapımızı güçlendirmeli ve tehdit aktörlerini soruşturmak için uluslararası iş birliğimizi geliştirmeliyiz.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu