Dijital Güvenlik

Tatil günlerinde siber casusluğu engellemek için hangi önlemleri alabilirsiniz?

Siber casuslar tatillerde daha da saldırganlaşır ve bu yaz mevsimi bir istisna oluşturmayacak.

Siber saldırılar dünya genelinde hükümetleri ve şirketleri gittikçe endişelendiren bir konu haline geldi. Biz ise bu günlerde tatil planları yapmaya başlarken, siber casuslar da kendi planları üzerinde çalışıyor.

Geleneksel yaz tatilleri çoğu kişi için COVID-19 pandemisi dolayısıyla bir hayal olsa da yine de güneşlenme fikri herkesin kafasında dolaşıyor. Bununla birlikte tatil fikri aklımızda dolanırken bu amaç için yapacağımız araştırmalar bizim için büyük bir tehlike oluşturabilir.

İster yurt içinde bir rota planlayın ister yurt dışına çıkma planları yapın, bazı tedbirler sizin ve cihazlarınızın bir sonraki hedef olmasını engelleyebilir.

Uzaktan çalışırken güvenliği görmezden gelmeyin, işte 4 önlem

TATİL PLANINIZI OLUŞTURURKEN SİBER GÜVENLİĞİ DÜŞÜNÜN

Siz tatil planlarınızı yaparken, siber casuslar da bundan faydalanmaya çalışır. Tatiliniz için yapacağınız araştırmalar boyunca kullanacağınız internet siteleri tatil dolandırıcılığı için başlıca bir güvenlik tehditi oluşturuyor.

Sahte sitelere girmediğinize emin olun. Resmi ve güvenilir internet sitelerinde dolaşıp dolaşmadığınızı kontrol edin. Gerçek olamayacak kadar uçuk tatil fırsatlarından kaçının ve e-posta veyahut kısa mesaj yoluyla aldığınız tatil tekliflerine göz ucuyla bile bakmayın.

Bu fırsatların çoğu sizi sahte müşteri hizmetleri sohbet odalarına yönlendiren sahte internet sitelerinden oluşur. Kişisel ve finansal hesaplarını çalmak için oluşturulmuş bu internet siteleri, ücret konusunda sizden bireyin hesabına banka yoluyla havale seçeneğiyle gelir. Bu tuzaktan uzak durun.

Kişisel verileri korumada 17 teknik önlem

GİTMEDEN ÖNCE ELEKTRONİK CİHAZLARINIZI KONTROL EDİN

Tebrikler, güvenli bir tatil planı oluşturdunuz. Parmak arası terliklerinizi, güneş kremlerinizi ve diğer ihtiyaçlarınızı çantanıza doldururken sıra yanınıza alacağınız elektronik cihazlarınıza geldiğinde biraz zaman ayırmanız gerekiyor. İnternet özellikli elektronik cihazlarınız siber saldırılara açıktır. Bu yüzden cihazlarınızın son güncellemeleri çalıştırıp çalıştırmadıklarını kontrol edin.

Tüm parolalarınızı değiştirin ve güçlü parolalar oluşturun. Verilerinizi yedeklemeyi unutmayın. Böylelikle fidye yazılımı saldırılarına karşı bir ödeme yapmak zorunda kalmazsınız.

VPN kullanmayı unutmayın. VPN, akıllı telefonlarınızı ve tabletlerinizi çevrimiçi etkinliklerinizde sizi meraklı gözlerden uzak tutacak ve işlemlerinizi güvende tutmaya yardımcı olacaktır.

FBI raporu: 2019’da siber suçlar 3,5 milyar dolara mal oldu

HERKESE AÇIK ÜCRETSİZ Wi-Fi KULLANMAYIN

Herkese açık ücretsiz Wİ-Fİ kullanımı oldukça cazip olabilir. Ancak casusların kişisel bilgilerinizi çalmak için kullandıkları yollardan bir tanesidir. Restoranlarda, plajlarda veya otellerde güvenli olmayan internetleri kullanmayın. Çünkü casuslar tarafından kolaylıkla taklit edilebilir ve kişisel bilgilerinize erişmek için kullanılabilir.

Akıllı telefonlarınızda, tabletlerinizde, bilgisayarlarınızda ve internete bağlanabilen diğer elektronik araçlarınızda otomatik bağlanmayı devre dışı bırakmak bir çözüm olabilir. Diğer bir çözüm yolu ise herkese açık ücretsiz Wi-Fi’lere bağlandığınızda internet üzerinden alışveriş yapmamak önemli bir tedbir olabilir. Eğer ille de alışveriş yapacaksanız bunu kendi internetiniz üzerinden veya VPN etkinleştirerek yapmanız sizin için daha iyi bir tedbir olacaktır.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu