Dijital Güvenlik

Pegasus yazılımıyla Fransa Cumhurbaşkanı Macron da mı dinleniyor?

Pegasus'la Fransa Cumhurbaşkanı Macron da mı dinleniyor?İsrailli firmanın casus yazılımı Pegasus ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un takip edilmiş olabileceği belirtiliyor. Fransız gazetesi Le Monde, bazı dünya liderlerinin yanısıra Macron’un da casus yazılım programı ile hedef alındığını iddia etti.

Gazetenin haberine göre, Fas istihbarat servisi, Macron’un kullandığı bir telefonu tanımlamayı başardı. Yazılımın Macron’un telefonuna yüklenip yüklenmediği bilinmiyor. Kuzey Afrika ülkesi Fas, İsrailli NSO Group’tan Pegasus yazılımı satın aldığını reddetti.

İsrailli NSO Group tarafından geliştirilen Pegasus, çok gelişmiş bir casus yazılım ve hedef alınan kişinin telefonuna sızmak için kullanılıyor.

ELYSEE SARAYI: “İDDİALAR ÇOK CİDDİ”

Fransa Cumhurbaşkanlığı makamı iddianın doğru olması halinde “çok ciddi” olduğunu kaydetti.

Veri sızıntısı sonucu başlayan araştırma, The Washington Post, the Guardian ve Le Monde’un da aralarında olduğu 16 medya kuruluşu tarafından gerçekleştirildi ve haberleştirildi.

Sızıntının 50 binden fazla cep telefonu numarasını kapsadığı belirtiliyor.

Bu 50 binden fazla kişinin her birinin telefonuna yazılım yüklenip yüklenmediği bilinmiyor ama listede olmak bu kişinin olası hedef olduğunu gösteriyor.

Sızan listede numarası olan üst düzey siyasiler ararasında, Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, Pakistan, Mısır ve Fas başbakanlarının yer aldığı bilgisine de yer veriliyor

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: