Dijital Güvenlik

Microsoft’tan Windows kullanıcılarına acil uyarı: Güncellemeleri hemen yükleyin!

Microsoft'tan Windows kullanıcılarına acil uyarı: Güncellemeleri hemen yükleyin!ABD’li teknoloji devi Microsoft, Windows işletim sistemlerinde keşfedilen PrintNightmare zafiyeti nedeniyle kullanıcılarını acil olarak güncellemeleri yüklemeye davet etti.

PrintNightmare olarak bilinen güvenlik açığının, Windows Printspooler hizmetini etkiliyor.

Siber güvenlik şirketi Sangfor’daki araştırmacılar tarafından birden fazla kullanıcının bir yazıcıya erişmesine izin veren yazdırma biriktiricisinde güvenlik açıkları bulduklarını belirtti.

Microsoft da bunun üzerine yaptığı açıklamada, güvenlik açığını istismar edebilecek saldırganların kişilerin bilgisayarlarına programlar yükleyebilecekleri, verileri görüntüleyip silebilecekleri ve hatta tam kullanıcı haklarına sahip yeni kullanıcı hesapları oluşturabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Microsoft kritik zafiyeti bulana 50 bin dolar ödül verdi: Güvenlik açığı hesap ele geçirmeye izin veriyor 

Ayrıca yapılan uyarıda, güvenlik açığının, bilgisayar korsanlarına ciddi hasar vermeleri için yeterli komuta ve kontrol sağlayabileceği bildirildi.

Firmadan yapılan açıklamada, zafiyetin Microsoft tarafından geçtiğimiz yıl desteği sonlanan Windows 7 de dahil olmak üzere bütün sürümlerin yüklü olduğu bilgisayarlara zarar verebileceği belirtilirken, “Güncellemeleri hemen yüklemenizi öneririz.” tavsiyesi yer aldı.

Kaynak: NTV

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: