Dijital Güvenlik

Kuzey Koreli hackerlar aşı çalışmalarını hedef aldı: Çalıntı bilgilerle kovid-19 aşısı mı yaptılar?

Kuzey Kore’nin hackerları aracılığıyla batılı ülkelerden çaldıkları bilgileri kullanarak kendi Kovid-19 aşısını ürettiği ve denemelerde Faz 3 aşamasına geçtiği iddia edildi.

Seul merkezli Daily NK internet sitesine konuşan ve adını vermeyen bir kişi, Kuzey Kore’nin hackerlarca Batılı ilaç üreticilerinden yasadışı bir şekilde elde edilen bilgileri kullanarak kendi Kovid-19 aşısını ürettiğini ve insanlar üzerinde denemeye başladığını öne sürdü.

​Habere göre Kim Il-sung Üniversitesi’ndeki Biyolojik Endüstri Araştırma Merkezi’nde Faz 3 çalışmalarını sürdüren Kuzey Kore’de bu aşı bilgilerini çalan ‘Büro 325’ adlı hacker birimi, ülkenin istihbarat kurumlarından Genel Keşif Bürosu altında çalışsa da doğrudan Merkez Komite’den emir alıyor. Lider Kim Jong-un’un ülke yönetiminde söz sahibi olan kız kardeşi Kim Yo-jong’un da birimin faaliyetlerini kontrol ettiği belirtiliyor.

Yine Daily NK’ye konuşan siber güvenlik uzmanı Mun Chong-hyun, “Siber saldırıların doğası gereği Kuzey Kore’nin ne tür bilgiler elde ettiğini doğrulamak zor.” dedi.

Öte yandan aşı iddiasını ortaya atan kaynak, ne kadar bilgi etmiş olursa olsun Kuzey Kore’nin aşı üretiminde başarılı olamayacağı görüşünde: “Aşının nasıl üretileceğini öğrendiler ama üretim kapasiteleri yok. Ama lider Kim bağımsız şekilde aşı geliştirilmesi emri verdiğinden ortaya bir şeyler koymak zorundalar.”

Kuzey Kore’nin siber saldırı başarısı nereden geliyor?

Kuzey Kore şu ana dek herhangi bir Kovid-19 vakası bildirmemiş ve pandemiyle mücadelede başarısız kaldıkları noktalar olduğunu açıklamıştı.

Kaynak: Sputnik

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu