Dijital Güvenlik

Kamu kurumlarında büyük veri sızıntısı iddiası: Sağlık Bakanlığı ve ÖSYM hedefte

Kamu kurumlarında büyük veri sızıntısı iddiası: Sağlık Bakanlığı ve ÖSYM hedefteTürkiye’den ÖSYM’yi ve Sağlık Bakanlığının e-nabız sistemini hedef alan siber tehdit unsurları, sızdırdıklarını iddia ettikleri veritabanlarını satışa çıkardı.

Tehdit aktörleri, deep webde yayımladıkları mesajda, ÖSYM’ye ait olduğunu öne sürdükleri 4 milyon satırlık veritabanını 300 dolara satışa çıkardıklarını açıkladı.

Saldırganlar söz konusu veritabanında TC Kimlik Numarası, ad, soyad, ip adresi gibi bilgilerin yer aldığını iddia ederek kullanıcı girişi yapılmış ekran görüntülerini paylaştı.

Kamu kurumlarında büyük veri sızıntısı iddiası: Sağlık Bakanlığı ve ÖSYM hedefteE-NABIZ HESAPLARININDAKİ KİŞİSEL SAĞLIK VERİLERİ TEHLİKEDE!

Tehdit aktörlerinin paylaştığı diğer bir mesajda ise E-nabız’a ait olduğu öne sürülen 7 milyon satırlık veritabanı satışa çıkarıldı. Veriler arasında TC kimlik numarası, ad, soyad, yaş, boy, kilo, kişinin çocukları gibi kişisel bilgiler yer alıyor. Verileri 600 dolardan satışa çıkaran tehdit aktörleri bu paylaşımda da giriş işlemi yapılmış kullanıcıların ekran görüntülerini paylaştı.

Siber güvenlik uzmanları, bilgilerin kullanıcı bilgisayarlarına bulaştırılan ve bilgi çalan yazılımlar aracılığıyla elde edilmiş olabileceğini belirtiyor.

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu