Dijital Güvenlik

İtalya’daki çocuğun ölümünde TikTok şüphesi: Platforma kısmi erişim engeli getirildi

İtalya’da bir çocuğun ölümüyle ilişkili olduğu öne sürülerek popüler video paylaşım platformu TikTok için kısmi erişim engeli getirildi. 

Ülkenin güneyindeki Palermo’da 10 yaşındaki bir çocuğun Tiktok’taki ‘meydan okuma oyunu’ yüzünden öldüğü iddiası üzerine yaşı teyit edilemeyen kullanıcıların platforma erişimi kısıtlandı.

İtalya Kişisel Verileri Koruma Kurumu’ndan(GPDP) yapılan yazılı açıklamada, “Palermo’daki kız çocuk olayında sosyal ağın bloke edilmesi talimatı verdi” ifadeleri kullandı.

TikTok’a yönelik yasak kararının hemen devreye gireceği ve 15 Şubat’a kadar geçerli olacağı bildirildi. Ülkenin güneyindeki Palermo kentinde, 10 yaşında bir çocuğun boğazına doladığı bornoz kemeriyle boğulmuş halde bulunması ve bu olayın, kızın Tiktok’ta ‘kim uzun süre dayanacak’ gibi bir meydan okuma yarışmasına katılması nedeniyle yaşandığı iddiaları ülkede infiale yol açtı.

TikTok’a yönelik yasak kararının hemen devreye gireceği ve 15 Şubat’a kadar geçerli olacağı kaydedildi.

Üyeleri parlamento tarafından seçilen GPDP, geçen aralık ayında da TikTok’a uyarıda bulunduklarını hatırlattı. Kurum aralıkta TikTok’un kullanıcıların yaşlarını belirlemeye yeterli özeni göstermediğinden, 13 yaş altındakilerin platformu kullanma yasağının kolaylıkla delinebildiğinden şikayetçi olmuştu.

Mavi Balina tehlikesinden çocukları korumanın 7 yolu

TikTok: “TEHLİKELİ İÇERİKLERE İZİN VERMİYORUZ”

Çinli ByteDance şirketine ait olan TikTok’tan yapılan açıklamada ise platformda, Palermolu çocuğu böyle bir meydan okuma oyununa katılmaya itecek herhangi bir içeriğe rastlanmadığı belirtildi. TikTok sözcüsü, “Tehlikeli olabilecek davranışları cesaretlendiren, teşvik eden ya da yücelten içeriklere izin vermiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BBC Türkçe

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu