Dijital Güvenlik

Avrupa bireysel silahlanmaya karşı harekete geçti: Evde 3D baskıyla silah üretimine soruşturma

Avrupa bireysel silahlanmaya karşı harekete geçti: Evde 3D baskıyla silah üretimine soruşturmaÜç boyutlu (3D) yazdırma teknolojisyle silah üretimi bireysel silahlanmaya karşı ülkeleri yeni önlemler almaya itiyor. Hollanda, geniş kapsamlı operasyonla 3D silah üretenlere soruşturma açıldı.

Hollanda’da savcılık ve polis, ev yapımı 3D silahlarla ilgili olarak geniş çaplı soruşturma başlatıldığını açıkladı. Hollanda polisine göre, seri numaraları bulunmayan ve resmi makamların göremeyeceği şekilde üretilen baskı ruhsatsız silahlar, hem yurtiçinde hem de yurtdışında ciddi endişe yaratıyor.

Ateşleme sırasında oluşan yüksek sıcaklık, plastikten yapılan bu silahlarda farklı güvenlik sorunlarını da beraberinde getiriyor. AD gazetesine göre, Hollanda’da geçen ay 5 adet, 3D yazıcıda üretilmiş ölümcül silah ele geçirildi. Savcılık ve polis, bu yeni akımın ciddi bir tehdit olduğunu belirterek, kapsamlı bir soruşturma başlattı.

Savcılık sözcüsü, ister metal veya ister 3D yazıcı ile yapılsın, bütün ateşli silahların yasak olduğuna işaret ederek, yakalanan 3 boyutlu üretilmiş silahlarla ilgili incelemenin sürdüğünü söyledi.

İspanya’da da, geçtiğimiz aylarda 3D yazıcı ile silah üreten bir fabrikaya operasyon yapıldı.

ABD’den sonra Avrupa’da da, 3D yazıcılar aracılığıyla evlerde üretilen silahların sayısında artış gözleniyor. Evinde 3D yazıcısı bulunanlar, internet sitelerinde paylaşılan planlar sayesinde istedikleri ateşli silahı üretebiliyor. Plastik olan bu silahlar, birkaç dakika içerisinde üretilebiliyor.

3D PLASTİK SİLAHLAR METAL DEDEKTÖRLERE TAKILMIYOR

3D baskılı silah, ilk kez 2013 yılında ABD’nin Texas kentinde Cody Wilson adlı üniversite öğrencisi tarafından üretilmişti. İkinci el bir 3D yazıcı ile plastik malzemeden üretilen silahın, sadece ateşleme mekanizması metalden oluşuyordu. Wilson’un internette yayınladığı silahın üretim planı, çoğunluğu ABD ve İspanya’dan olmak üzere, 100 binden fazla kişi tarafından indirildi.

İngiliz Daily Mail gazetesi muhabirleri, plastik malzeme ile basılan silahların, güvenlik kontrolleri sırasında metal dedektörleri tarafından farkedilmediğini ortaya çıkardı. İngiltere’de 2019 yılında 3D yazıcı ile silah üreten bir kişi 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Silahı, üniversitedeki projesi için ürettiğini öne süren 26 yaşındaki İngiliz vatandaşı, ülkesinde bu suçtan ceza alan ilk kişi oldu.

Henüz 3D baskı silahlar yaygın olmasa da, bireysel silahlanma Türkiye’de en önemli sorunlardan bir olarak görülüyor. Türkiye’de, 4 milyonu ruhsatlı, geri kalanı ruhsatsız yaklaşık 25 milyon silah bulunuyor.

Kaynak: BBC Türkçe

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: