Yapay Zeka

AB Yapay Zeka düzenlemesi teklifi Türkçe’ye tercüme edildi

İstanbul Barosu, Avrupa Birliği (AB) Komisyonunun hazırladığı yeni yapay zeka düzenlemesi teklifini Türkçe’ye çevirdi.

AB Komisyonunun 21 Nisan 2021 tarihinde yayımladığı “Yapay Zekâya İlişkin Uyumlaştırılmış Kurallara (Yapay Zekâ Düzenlemesi) ve Birlik’in Yasal Düzenlemelerinin Değiştirilmesine Yönelik Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi Tüzüğü Teklifi” İstanbul Barosu tarafından Türkçeye tercüme edildi.

Söz konusu tercüme İstanbul Barosu, Bilişim Hukuku Komisyonu, Yapay Zekâ Çalışma Grubu’nun yapay zekâ ve hukuk alanına katkı sunmak ve avukatların bu alandaki gelişimini desteklemek üzere kendi inisiyatifi ile yapıldı.

Teklif, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği Konseyi tarafından aynen veya değiştirilerek kabul edilmesi halinde yürürlük kazanacak.

Tercümenin hazırlanmasına yazarımız Avukat Selin Çetin, Ertuğrul Uzun,, Taner Kuru, Seçil Bilgiç, Osman Gazi Güçlütürk, Eren Sözüer, Sibel Büyükkılıç, Başak Kayrancıoğlu, Ece Gökce, Günse Alçınkaya, Berkay Akbaş, Ceren Halatçı, Efe Gökdemir, Dila Ay Kocabıyık, Arda Fırat ve Su Kelleoğlu katkı sağladı.

Çeviriye şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: https://www.istanbulbarosu.org.tr/files/docs/AvrupaBirligiYapayZekaya%C4%B0liskinTuzukTeklifiTurkceTercumesi.pdf

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu