Dijital GüvenlikSiber GüvenlikZararlı Yazılım

2020 yılının kötücül fidye yazılımı trendi: “DarkSide” nedir?

DarkSide, Malware Hunter Team tarafından yakın zamanda keşfedildi. DarkSide, dosyaları şifreleyerek, dosya adlarını değiştirerek ve bazı fidye notları oluşturarak mağdurlardan para almak için dosyaları erişilemez hale getirmek üzere bir fidye yazılımı olarak 2020 yılının ortalarından beri gündemde.

DarkSide FİDYE YAZILIMI NE YAPIYOR?

DarkSide, kurbanın kimliğini bir uzantı olarak ekleyerek, şifrelenmiş dosyaları yeniden adlandırıyor. Örneğin, “1.jpg”yi, “1.jpg.d0ac7d95” olarak, “2.jpg”yi, “2.jpg.d0ac7d95” olarak yeniden adlandırır ve bu böyle devam eder. Şifrelenmiş veri içeren her klasöre ise “README.[Victim’s_ID].TXT” fidye notunu bırakıyor.

Aşağıdaki görselde şifrelenmiş dosyaları görebilirsiniz:

Fidye notunda belirtildiği gibi DarkSide fidye yazılımı, verileri güçlü şifreleme algoritmalarıyla şifreliyor. Böylece mağdurlar, kötü amaçlı yazılımın arkasındaki siber suçlulardan satın alınabilecek bir yazılım olmadan dosyaların şifresini çözemiyor. Mağdurlar, fidye ödemeyi reddederlerse (şifre çözme yazılımı satın almazlarsa) tüm verilerinin belirli bir web sitesinde yayınlanacağı ve en az 6 ay boyunca saklanacağı konusunda uyarılıyor.

Kullanıcıları, güvenliği ihlal edilmiş verilerinin şifresini çözmek için fidye ödemeye teşvik eden bir mesajın ekran görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz:

FİDYE MİKTARI 200 BİN DOLAR İLE 2 MİLYON DOLAR ARASINDA 

Fidyenin nasıl ödeneceğine ilişkin talimatlar ve şifre çözme yazılımının fiyatı gibi diğer ayrıntılar, fidye notundaki bir bağlantı (“README. [Kurbanın_Kimliği] .TXT” metin dosyası) aracılığıyla erişilebilen ‘Tor’ web sitesinde yayımlanıyor.

Darkside fidye yazılımcıları, çaldıkları veriyi İran’da saklatacaklar

DarkSide’ın arkasındaki siber suçluların büyük şirketleri hedef alıyor olması kimseyi şaşırtmayacak. Çünkü DarkSide operatörlerinin fidye talepleri 200.000 ila 2.000.000 dolar arasında değişiyor. Siber suçlular şifre çözme yazılımlarının ise 3 gün içinde alınmasını istiyor. Aksi takdirde fiyat iki katına çıkıyor.

Aşağıda istenilen fidye miktarını ve fidye belirlenen sürede ödenmediğinde iki katına çıkacağına dair uyarıları görebilirsiniz:

 

DOSYALARINIZIN ŞİFRELERİNİ YALNIZCA DOSYALARINIZI ŞİFRELEYENLER ÇÖZEBİLİYOR

Fidye yazılımı saldırısının kurbanı olmanın en büyük sorunu ise belirli bir fidye yazılımının arkasındaki siber suçluların, kurbanın dosyalarının şifresini çözebilecek araçlara sahip olan tek kişiler olmasıdır.

Ne yazık ki, DarkSide tarafından şifrelenen dosyaların şifresini çözebilecek başka hiçbir araç yok, tabii siber suçlular dışında. Bununla birlikte şifreleri sadece hackerların çözebilecek olması, siber suçlulara fidye ödemenin sizin için tek seçenek olacağı anlamına gelmiyor. Çünkü siz fidyeyi ödeseniz bile çoğu zaman size şifre çözme aracı veya anahtar göndermiyorlar. Basitçe söylemek gerekirse, fidye ödeyen kurbanlar genellikle dolandırılıyor.

Kendi başınıza dosyalarınızın şifresini çözmenizin iki yolu var. Birincisi eğer fidye yazılımında bazı hatalar, kusurlar veya açıklar varsa bu yollardan hareket ederek dosyalarınızın şifresini çözebilirsiniz. Siber suçlulardan herhangi bir şey satın almak zorunda kalmadan veri kaybını önlemenin diğer yolu ise dosyalarınızı yedekten geri yüklemektir. Tabii yedeklediyseniz.

Aşağıdaki görselde Darkside’ın veri sızdırdığı internet sitesini görebilirsiniz:

 

KENDİNİZİ FİDYE YAZILIMI SALDIRILARINDAN NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?

Çeşitli tehditlerin üstesinden gelmek için, kuruluşlara ve kullanıcılara aşağıdakileri ufak ama önemli önerileri söyleyebiliriz:

  • Uygulamaları yalnızca resmi uygulama mağazalarından indirin.
  • Güvenilmez kaynaklardan gelen e-postalardan veya diğer mesajlardan bağlantıları tıklamayın ve ekleri asla indirmeyin.
  • En son güvenlik açıklarının yamalandığından emin olmak için yazılım ve uygulamaları düzenli olarak güncelleyin.
  • Sistemlerinize, tehditleri engelleyebilen ve bunlara karşı sizi savunabilen güvenlik sistemleri kurun. 

     

     

    Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu