Siber Ajanda

Siber Güvenlik Haftası Başladı: Hedef Türkiye’yi siber güvenlikte üst sıralara taşımak

Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesinin düzenlediği Siber Güvenlik Haftası dün başladı. Etkinliklerle yerli Siber Güvenlik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak, konuya ilişkin farkındalığı ve iş birliklerini artırmak, kamu, özel sektör ve akademiyi bir araya getirmek amaçlanıyor.

21-25 Aralık’ta  T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ve T.C. Dijital Dönüşüm Ofisi himayelerinde düzenlenen Siber Güvenlik Haftasının Açılış Töreni, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde, sınırlı katılımla gerçekleştirildi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OKTAY KISA SÜRELİ FENALIK GEÇİRDİ

Açılış konuşmasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay kısa süreli bir rahatsızlık geçirdi. Yorgunluğa ve uykusuzluğa tansiyon düşüklüğü olduğu belirtilen durum sonrası Oktay konuşmasına kaldığı yerden devam etti. 

Türkiye’nin dünyada siber güvenlik seviyesi açısından üst sıralara çıktığını vurgulayan Oktay, “Siber saldırılar, kilometrelerce uzaktan ve hatta atmosfer dışından sistemleri çalışamaz hale getirme, kişisel bilgilerin çalınması, dijital ve fiziksel riskleri etkisiz kılabilme, şehirleri elektriksiz, susuz bırakabilme ve sahte belgelerle itibar kayıpları yaşatabilme gibi çok çeşitli hasarlara sebep olabilmektedir. Ülkemizin sahip olduğu verileri ve ürettiği bilgileri; sınırlarımızı, vatanımızı koruduğumuz gibi korumazsak geleceğe güvenle bakamayız. Bu açıdan Cumhurbaşkanımız liderliğinde hayata geçirdiğimiz milli teknoloji hamlesinin önemli bir ayağı siber vatanda tam bağımsız Türkiye hedefidir.  diye konuştu.

YERLİ ÜRÜNLERİN SERTİFİKASYONU 

Açılış töreni sonrası online platformlarda devam eden etkinlikte, ”Milli Siber Güvenlik Zirvesi” kapsamında CRYPTTECH Savunma Genel Müdürü Yüksel Yamak’ın konuşmacıları arasında yer aldığı “Yerli Ürünlerde Test ve Sertifikasyon” konulu panel düzenlendi. Panelde konuşan Yamak, sertifikasyon süreçlerinin  siber güvenlik ürünlerinin olgunlaşması için geliştirme faaliyetlerine katkısına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Etkinlik kapsamında CRYPTTECH R&D Takım Liderleri, M. Yasin Sağlam ve Burak Tahtacı tarafından “Yapay Zeka Tabanlı Gelecek Nesil Siber Güvenlik Ürün ve Altyapıları” konulu webinar 25 Aralık 2020 tarihinde saat: 13:00’te düzenlenecek.

Siber Güvenlik Haftası kapsamında düzenlenen bir diğer önemli etkinlik olan Sanal Siber Güvenlik Fuarı’nda 80’in üzerinde firma ziyaretçilerini sanal stantlarında ağırlayacak.

Etkinlik boyunca Yerli Siber Güvenlik Ekosistemini Geliştirme, Savunma Sanayii, Enerji, Telekomünikasyon ve finans sektörlerinde Siber Güvenlik, Test ve Sertifikasyon panelleri gerçekleştirilecek.

Hafta kapsamında ayrıca 23 Aralık’ta Hacker Yarışması düzenlenecek.

 

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: