Sektörel

Veri kaçağının en büyük sebebi şirket personelleri

Ponemon Enstitüsü’nün yaptığı bir araştırma şirketlere yönelik en büyük siber tehdidin kendi çalışanları olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre dünyanın en büyük kurumlarının yüzde 60’ında çalışanlar kurumun sistemlerinde bulunan hassas verilere mobil cihazlar üzerinden erişmeye çalışıyor. Başarıyla sonuçlanan bu veri kaçağı girişimlerinin bir kuruma bedeli ise ortalama 18 milyon sterlin olarak tahmin ediliyor.

İLGİLİ HABER >> ŞİRKETLER OLTALAMA SALDIRILARINI EĞİTİMLE AŞMAYA ÇALIŞIYOR

Yaklaşık 600 IT ve güvenlik lideri ile yapılan araştırma 2000 şirketi kapsıyor. Mobil cihazların kullanımından dolayı şirketlerin yaşadığı veri kaçağı vakaları yüzde 67’yi bulması raporun ortaya koyduğu önemli bilgiler arasında yer alıyor. Kurumsal mobil cihazların yüzde 3’ünde kötücül yazılım tespit edildiğini belirten raporda,IT yöneticilerinin yüzde 35’inin kurumsal verileri mobil platformlarda daha güvenli hale getirmek için bir önlem almadığı da ortaya çıktı.

HAFTALIK SİBER BÜLTEN RAPORUNA ABONE OLMAK İÇİN FORMU DOLDURUNUZ

[wysija_form id=”2″]

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu