Türkiye

Türkiye’ye yapılan siber saldırı sayısı: 25 milyon

Türkiye’de, herhangi bir Avrupa ülkesinden daha fazla zararlı yazılım bulunuyor.

Bir güvenlik firması olan Fireeye’ın yayınladığı bu raporda genel güvensizlik durumuna ek olarak Türkiye’deki devlet kurumlarında yaşanan iki büyük siber ihlalin de ülkedeki siber güvenlik sorunuyla ilgili endişeyi artırdığına dikkat çekiliyor.

Hatta, Türkiye, 25 milyon siber saldırı ile dünyada ABD ve Brezilya’nın ardından en fazla saldırıya uğrayan 3. ülke konumunda yer alıyor.

Şu anda ülkemizin karşı karşıya olduğu en büyük siber tehditlerden biri “Savaş Botları”. Botnet kelimesi robot ve network kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Botnet’lere, bilgisayar korsanlarının, genellikle cihaz sahibinin bilgisi olmadan, çeşitli cihazların kontrolünü uzaktan ele almasını sağlayan kötü amaçlı yazılımlar bulaşabilir.

İLGİLİ HABER>>  ‘Türkiye, siber güvenlik konusunda icraata odaklanmalı’

En son Microsoft Güvenlik İstihbaratı raporuna göre, botnet’ler dünya çapında milyonlarca bilgisayarı etkilemeye devam ediyor ve bunları eski ve yeni kötü amaçlı yazılım biçimlerine maruz bırakıyor. Siber suçlular, spam göndermek, web sitelerine DoS saldırıları yapmak, kötü amaçlı yazılım yaymak, çevrimiçi reklamlarda tıklama sahtekarlığını kolaylaştırmak ve çok daha fazlası gibi çeşitli çevrimiçi saldırıları gerçekleştirmek için botnet’leri kullanıyorlar.

Türkiye, ülkedeki her bir 1.139 internet kullanıcısı için bir botla en fazla toplam “bot” enfeksiyon sayısına sahip ülke konumunda. Symantec’in Norton bölümündeki araştırmacılara göre, Türkiye aynı zamanda Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesindeki tüm botların yüzde 18,5’ini içeriyor.

Botnet faaliyetlerine karşı savunmak kolay bir iş değil ve hem özel hem de kamu kuruluşları tarafından büyük ve koordineli bir çaba gerektiriyor. Kuruluşları botnetlere karşı korumanın ilk adımı ise gelişmiş makine öğrenimini destekleyen bir çözüm aramaktan geçiyor.Örneğin, Windows Defender ATP, botnet’leri ve diğer siber tehditleri tespit etmek, korumak ve bunlara yanıt vermek için bulut, makine öğrenimi ve davranış analizlerini kullanması ile iyi seçenekler arasında.

Kaynak: CHIP

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: