Türkiye, Crypto AG ürünlerini 2003’e kadar kullanmış

İsviçre merkezli kripto ürünleri satan Crypto AG şirketinin gizlice CIA ve Alman gizli servisi BND’ye satıldığının ortaya çıkmasının yankıları devam ediyor. Dünyanın birçok ülkesine iletişimin güvenliğini sağlamak için kriptolama cihazları satan şirketin asıl sahibinin Amerikan ve Alman istihbarat örgütleri olması, Crypto AG ürünleri kullanan ülkeleri de harekete geçirdi.

İsviçreli şirketin ürün sattığı ülkeler arasında yer alan Türkiye’den konuyla ilgili üstü düzey açıklama Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi.

Varank, geçtiğimiz hafta TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde düzenlenen Yapay Zeka Stratejisi Çalıştayında yaptığı konuşmada Türkiye’nin 2003 yılına kadar Crypto AG ürünlerini kullandığını söyledi.

Bakan Varank konuşmasında “Dijital çağın veriyi hedef alan tehditleri içerdiğinin farkındayız. Dolayısıyla veriden değer üretmek için veri gizliliğini sağlamanız yeterli olmuyor. Veri bütünlüğünü de sağlamanız gerekiyor. Ülkemizin verisini korumak adına yerli ve milli şifreleme teknolojileri geliştiriyoruz. Geçen günlerde siz de haberlere şahit olmuşsunuzdur. Crypto AG isimli Amerikan Alman ortaklığında bir teknoloji firması ki bu özellikle… NATO ülkelerine kripto desteği veren bir firma. Bu firmanın kullandığı yazılımlarda aslında dost ülkelerde dost ülkelerde espiyonaj faaliyetleri yaptığı ortaya çıktı. Biz de bu ürünleri 2003 yılına kadar kullanmışız. Ama kendi geliştirdiğimiz yeteneklerle artık bu ürünleri kullanmayı bıraktık.” ifadelerini kullandı.

 

Dünyaya kripto cihazları satan İsviçreli şirketin gerçek sahibi CIA çıktı! İşte yüzyılın istihbarat skandalı hakkında bilmeniz gerekenler

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.