Sabancı Üniversitesi Siber Güvenlik alanında yeni bir eğitim fırsatı sunuyor

Bilgi güçtür! Bilginin güvenliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini sağlayabilmek ise, günümüzün rekabetçi koşulları için olmazsa olmaz bir gereklilik.

Bu rekabetçi ortamın gereksinimleri doğrultusunda Sabancı Üniversitesi, her alanda nitelikli insangücü yetiştirme felsefesiyle yeni bir tezsiz yüksek lisans programını hayata geçirmeye hazırlanıyor. Siber güvenlik alanında uzmanlaşmak isteyenler için  hazırlanan program, sektörde var olan istihdam açığına yönelik önemli bir boşluğu dolduruyor olacak.

Siber Güvenlik nedir ?

İnternetin yayılımı ile başlayan bilgi güvenliği kavramı, son yıllarda nesnelerin interneti, blokzincir uygulamaları, kripto ödeme sistemleri gibi yeni nesil teknoloji platformlarının da oluşmasıyla insan, aygıt, süreç ve teknoloji odak noktalarında oluşturulan bilginin daha önce hiç olmadığı kadar fazla veri içermesine olanak tanıyor.

Bu durum, birçok yenilikçi iş fırsatları yaratmakla birlikte eşzamanlı olarak illegal bilgi manipülasyonlarına yönelik yeni siber tehditleri de beraberinde getirmekte. Bu anlamda siber güvenlik, bilginin hedeflenen kullanım amacına yönelik güvenliğini, bütünlüğünü ve erişilebilirliğini sağlamak için oluşturulması gereken güvenlik politikalarına, mimarilere, yazılım ve donanım bazlı tekniklere bir bütün olarak bakmayı sağlayan eylem ve etkinliklerin tamamıdır.

Program yapısı nasıl?

Tezsiz Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı yeni mezun ya da profesyonel çalışanlara yönelik olarak oluşturulmuş bir program. Bir yıllık sürede tamamlanması öngörülen programda güz, bahar ve yaz dönemleri olmak üzere toplamda üç dönem var. Her bir dönem ondört haftadan oluşmakta. Katılımcıların başarılı olması için on tane dersi tamamlamaları ve buna ek olarak bir dönem projesi yapmaları gerekiyor.

Dersler ne kadar güncel?

Program, Sabancı Üniversitesi’nin konularında uzman öğretim üyeleri ve siber güvenlik sektöründe çalışanların ortak  sinerjisi ile güncel sektör dinamikleri gözetilerek oluşturulmuş.

 • Kriptografi ve Güvenlik protokolleri
 • Ağ ve Web Güvenliği
 • Zararlı Yazılım Analizi ve Tesbiti
 • Adli Bilişim
 • Blok Zinciri : Güvenlik ve Uygulamaları
 • İleri Kriptografi
 • Sızma Testleri
 • Mahremiyet Korumalı Veri Yönetimi
 • Güvenli Kodlama ve Yazılım Güvenliği
 • Siber Güvenlik Hukuku
 • Siber Güvenlik Planlaması ve Yönetimi
 • Proje Yönetimi ve İş iletişimi

dersleri program kapsamında bulunuyor. Katılımcılar, her derste teori ve uygulama esaslı içerikle Sabancı Üniversitesi’nin yenilikçi bakış açısı ve sektörün beklentileri doğrultusunda eğitim görüyor olacaklar.

Eğitim  haftanın hangi günleri, hangi saatlerde ve nerede olacak ?

Dersler hafta içi iki gün (toplam 6 saat) ve Cumartesi (6 saat)  olmak üzere Sabancı Üniversitesi ‘nin Karaköy’ de bulunan Minerva Palas eğitim merkezinde gerçekleştiriliyor olacak.

Programla ilgili detaylı bilgi için https://sec.sabanciuniv.edu adresine tıklayınız.

Siber Bülten abone listesine kaydolmak için formu doldurunuz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: