Türkiye

Redhack’e beraat

ANKARA ve Kırıkkale emniyet müdürlüklerinin internet sitelerinin şubat 2012’de hack’lenmesinin ardından, sonradan kapatılan özel yetkili savcılık soruşturma başlatmıştı. Soruşturmada siteleri hack’ledikleri ve Türkiye’nin ilk sanal terör örgütü olarak nitelendirilen Redhack (Kızıl Hacker’lar Birliği) üyesi oldukları iddiasıyla 10 kişi gözaltına alındı, 7’si “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüt adına suç işledikleri” iddiasıyla tutuklandı. 3’ü 9 ay, diğerleri de çeşitli sürelerde tutuklu kaldı.

redhack

‘AMAÇ KOMÜNİST DÜZEN’

10 kişi hakkında iddianame düzenleyen o dönemki Savcı Hakan Yüksel, şüphelilerin tutuklanması amacıyla yazdığı sevk yazısında da Redhack grubunun eylemlerinin, “devlet otoritesini zaafa uğrattığı” iddiasıyla terör faaliyeti sayıldığını savundu. Yüksel, şu iddialarda bulundu: “Redhackers Association (R.H.A.) Kızıl Hacker’lar Birliği’ne ait tüzük incelendiğinde nihai amaçlarının Marksist Leninist –Maoist ideolojiye dayanan komünist düzeni getirmek için faaliyet gösteren yıkıcı sol terör örgütlerini teknolojik anlamda desteklemek, bu amaçla kamu kurum ve kuruluşlarına ait internet sitelerini çökerterek devlet güvenliğine ilişkin bilgileri ele geçirmek olduğu, bu amaçla sitelerinde Marksist Leninist –Maoist silahlı terör örgütleri gibi kendilerine yapılandırma şeması oluşturdukları görülecektir.”

10 SANIK İÇİN KARAR BERAAT

Davanın karar duruşması, dün Ankara 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada Savcı Şaban Yavuz, söz konusu suçların sanıklarca işlendiğinin sabit olmaması gerekçesiyle haklarında beraat kararı verilmesini istedi. Mahkeme heyeti de tüm sanıkların beraatına karar verdi.

 

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu