Türkiye

Kamuda siber altyapıya ulusal test 29 Kasım’da

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, kamu kurumlarının siber tehditler karşısındaki yetkinliğinin ölçülmesi amacıyla Ulusal Siber Savunma 2017 Tatbikatı’nın 29 Kasım’da yapılacağını bildirdi.

Bakan Arslan, dünyada kritik altyapıları tehdit eden siber saldırılara karşı, devlet organlarınca bir yandan teknolojik önlemler alınırken diğer yandan farkındalık çalışmaları yürütüldüğünü, Bakanlık olarak farkındalık çalışmalarına öncülük ettiklerini söyledi.

Kamu kurumlarını siber güvenlik tatbikatına davet eden Arslan, Bakanlık tarafından oluşturulan 2016-2019 Ulusal Siber Güvenlik Eylem Planı kapsamında 29 Kasım’da “Ulusal Siber Savunma 2017” tatbikatı düzenleneceğini ifade etti.

Söz konusu etkinlikle kamu kurumlarının bilişim altyapısının test edileceğine dikkati çeken Arslan, ülke genelinde siber güvenliğin sağlanabilmesinin, öncelikle farkındalık oluşturmaktan geçtiğini kaydetti.

İlgili haber>> ‘Siber seferberlik’ emri yok

Kamu kurum ve hizmetlerine yönelik olası tehditlere karşı farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Arslan, tatbikata, ülkenin stratejik kurumlarından siber güvenlik uzmanlarını davet ettiklerini bildirdi.

Arslan, amacın siber saldırılara karşı ulusal düzeyde hazırlıklı olunmasını sağlamak olduğuna işaret ederek, “Ulusal Siber Savunma 2017 tatbikatıyla sistemlerdeki güvenlik açıkları ve zayıf yönleri tespit etmeyi hedefliyoruz. Çünkü biz siber güvenliği bilişim dünyasını kapsayan bir şemsiye olarak görüyoruz ve bu şemsiyede bir delik dahi olsa ıslanmaktan kaçamazsınız. Bu tatbikatlarla şemsiyemizdeki delikleri bir bir kapatıyoruz.”

İlgili haber>> Türkiye’ye dakikada 3 siber saldırı

Siber tehditlere karşı sağlıklı ve güçlü bir savunma sisteminin kurulmasının, kurumlar arası koordinasyonun ve birlikteliğin sağlanmasıyla mümkün olduğunu belirten Arslan, “Bu anlamda Ulusal Siber Savunma 2017 önemli bir adım.” dedi.

Kurumların tüm siber güvenlik altyapısına ilişkin yapılacak tatbikatta kaybedenin olmayacağını anlatan Arslan, kazananın, yalnızca Türkiye’nin olacağını kaydetti.

Arslan, edinilen bilginin, kazanılan tecrübenin, güvenliği artıracağına işaret ederek, “Gizliliği pekiştirecek, sistemlerimizi sıkılaştıracak. Ayrıca tüm kurumlarımız arası koordinasyonun geliştirilmesine de katkı sağlayacak.” diye konuştu.

Tatbikatın birinci fazına 20 kamu kurumunun katılacağını, ikinci fazında 31 kurumun oyuncu, 26 kurumun gözlemci olarak yer alacağını belirten Arslan, başvuruların devam ettiğini kaydetti.  Bakan Arslan, tatbikatta 2’nci faza oyuncu olarak her takım 3 ile 5 kişiden oluşmak üzere 93 ile 155 kişinin, gözlemci olarak da 52 kişinin katılım sağlamasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Hürriyet

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu