Türkiye

İŞKUR, siber güvenlikte eğitim programlarına destek çıktı

İŞKUR, siber güvenlikte eğitim programlarına destek çıktıİŞKUR siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanlığı ve kodlamada işbaşı eğitim programlarına destek olmaya başladı.

İŞKUR, işbaşı eğitim programlarına katılan 18-29 yaş arası gençler için işbaşı eğitim programlarının süresi en fazla 9 ay olarak uygulayacak. Bu programların günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde planlanıyor.

Bu işbaşı eğitim programından yararlanmak için şu şartlar gerekiyor:

  • Kuruma kayıtlı işsiz olmak,
  • 15 yaşını tamamlamış olmak,
  • İşverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak,
  • Emekli olmamak,
  • Programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak,
  • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olma
  • İş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak,
  • Yukarıdaki şartları sağlayan ve programa devam etmelerine engel durumları bulunmayan öğrenciler de programlara katılabilirler.

Daha fazla bilgi için: İŞKUR

İSMEK’TEN SİBER GÜVENLİK KURSU

İŞKUR’un siber güvenlikte işbaşı eğitim programlarına destek olmasının yanı sıra İSMEK de siber güvenlikle ilgili eğitim programları düzenliyor. Üç ayaklı eğitim programlarında siber güvenlik konusunda deneyimli kişiler yetiştirmek hedefleniyor.

Konu başlıkları arasında siber uzay, siber güvenliğin tarihçesi, siber güvenlik hukuku, ağ temelleri, SQL’e giriş, sanallaştırma ortamları, linux işletim sistemine giriş, siber atak uygulamaları (Exploit, SQL injection, Man in the Middle Attack (Ortadaki adam saldırısı) ve sosyal mühendislik uygulamaları var.

Bu kursların yanı sıra devlet kurumları da siber farkındalığı arttırmak adına yarışma programları düzenlemeye başladı.

SİBER YILDIZ YARIŞMA PROGRAMI BAŞLADI

Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) Siber Yıldız 2019 yarışmasını açıklamasının ardından Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi de Siber Güvenlik Lisans Bitirme Projesi Yarışması’nı ilan etti.

USOM’un düzenlediği Siber Yıldız 2019’de amaç, siber güvenliğe ilgisi ve yeteneği olan kişilere ulaşmak, kendilerini geliştirme olanağı sağlamak ve ülkemizde bu alanda farkındalığı arttırmak olarak ilan edildi. Siber Yıldız 2019’ta dereceye girenlere cumhuriyet altını verilecek.

Bu programın ardından Türkiye Siber Güvenlik Kümelenmesi Siber Güvenlik Proje Yarışması da ilan edildi. Bu yarışmaya tüm yüksek lisans, lisans, ön lisans ve yeni mezun kişilerden projesi olan herkes başvurabiliyor.

Hiç bir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
%d blogcu bunu beğendi: