Türkiye

FT: Türkiye internet üzerinde kontrolü artırıyor

İngiliz Financial Times gazetesi, Türkiye’de hükümetin internet üzerinde kontrolü artırdığını yazdı. “Türkiye internet üzerinde kontrolü artıran yasa tasarısını açıkladı” başlığıyla yayınlanan haberde “Torba Kanun Tasarısı”nda son dakikada yapılan değişikliğe göre kişilerin hangi adreslere girdiği ve ne kadar kaldığına dair bilgiler artık Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nda (TİB) saklanacağı bilgisine yer verildi.

Gazetenin Türkiye muhabiri Daniel Dombey imzalı haberde Türkiye’nin kısa süre önce BM’nin de desteklediği İnternet Yönetimi Forumu’na ev sahipliği yaptığı da hatırlatıldı.

Yakın zaman içerisinde MİT’e bağlanan TİB Başkanı’na “ulusal güvenlik, kamu düzeninin korunması ve suç işlenmesini önlenmesi” için 4 saat içinde internet sitelerine erişimi engelleme yetkisi verildiğine dikkat çekilen haberde, “Bu durumda engelleme kararı 24 saat içinde mahkemeye sunulacak ve hâkim 48 saat içinde kararını açıklayacak.” ifadeleri kullanıldı.

Gazeteye konuşan İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz’e göre tasarı Anayasa’ya uygun değil zira TİB gibi tartışmalı bir kuruma ne getireceği belli olmayan bir yetki veriyor.

Financial Times’taki haberde TİB’in başında eski bir Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) görevlisinin olduğu, TİB’in bu yıl Twitter ve YouTube’a erişim yasağı getirdiği, Anayasa Mahkemesi’nin bu yasakları kaldırdığı belirtiliyor.

Yine gazeteye konuşan adı açıklanmayan bir yetkili, “Uzmanlar çok sayıda başka seçenek üzerinde de çalıştı ama vatandaşlarımızın haklarını korumunun en iyi formülü bu” diyerek düzenlemeyi savunmuş.

 

Hiçbir haberi kaçırmayın!

E-Bültenimiz ile gelişmelerden haberdar olun!

İstenmeyen posta göndermiyoruz! Daha fazla bilgi için gizlilik politikamızı okuyun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Başa dön tuşu